| Maripapaia a întrebat:

Care sunt argumentele/subiectele pro pentru amenințare? Ma refer, la ce e buna amenințarea? Știu ca nu e legal și nu e buna la nimic dar îmi trebuie argumente pentru un proiect și nu găsesc nimic pe net.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O fapta daunatoare poate fi cauzata cu rea credinta sau cu neglijenta.

Daca mie-mi face cineva o paguba, atunci il pot soma sa repare dauna, intr-un termen rezonabil, stabilit de mine, presupunand ca nu a fost facuta cu rea intentie si daca faptasul repara dauna, atunci sunt dispus sa-l iert.
Totodata ii pun in vedere si ca-l dau in judecata sau depun plangere penala impotriva lui, daca nu repara dauna in termenul stabilit.
Acesta poate fi considerata ca amenintare pentru faptas, dar n-are incotro: actiunea mea va fi legala in cazul cand el nu-si repara greseala si nu anuleaza dauna cauzata mie.

| Bizon95 a răspuns:

"Știu ca nu e legal și nu e buna la nimic"
pe bune... PE BUNE?!?!?!?!?!?!?!
ce zici de asta:

ITI DAI IN GAT COMPLICII, SAU TE BAGAM LA PARNAIE PENTRU RESTUL VIETII

suna a amenintare LEGALA si buna LEGAL?!?!?