| 1Q a întrebat:

Care sunt conditiile sa beneficiez de programul prima casa, adica am citit pe net dar nu am inteles cine imi explica mai babeste?

2 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Sa gasesti o locuinta de cumparat, al carei pret sa nu depaseasca 60.000 euro (acesta este plafonul maxim de acordare a creditului).
Sa poti plati din surse proprii un avans de cel putin 30% din pret, urmand ca restul sa ti-l dea banca.
Sa ai un venit care sa-ti permit achitarea ratelor pe urmatorii x ani (sau pe ce perioada vrei tu sa faci creditul, dar maximul este de 30 de ani)
Sa nu mai ai alta locuinta in proprietate.

| BlackWidow200 a răspuns:

Sincer cred că tu primești bani pentru a-ți cumăra o casă, iar apoi o să trebuiască să plătești înapoi datoria la bancă pentru acest proiect.
Ține minte că nu sunt o persoană expertă în acest domeniu.Dar din câte am înțeles acesta este un proiect pentru ca persoanele cu un cont bancar să își cumpere o casă.