| Smaju a întrebat:

Care sunt Gradele militare SRI?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gradele militare in cadrul SRI sunt aceleasi ca si in cadrul MApN, conform L.80/1995, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2. Potrivit gradelor pe care le au, cadrele militare sunt constituite în corpul subofiţerilor, corpul maiştrilor militari şi corpul ofiţerilor.
  Gradele cadrelor militare, în ordinea lor ierarhică, sunt:
  A. Subofiţeri:
  a) sergent major;
  b) plutonier;
  c) plutonier major;
  d) plutonier adjutant;
  e) plutonier adjutant şef.
  B. Maiştri militari:
  a) maistru militar clasa a IV-a;
  b) maistru militar clasa a III-a;
  c) maistru militar clasa a II-a;
  d) maistru militar clasa a I;
  e) maistru militar principal.
  C. Ofiţeri:
  a) ofiţeri cu grade inferioare:
  - sublocotenent, respectiv aspirant pentru cei din marina militară;
  – locotenent;
  – căpitan;
  b) ofiţeri cu grade superioare:
  - maior, respectiv locotenent-comandor pentru cei din aviaţia şi marina militară;
  – locotenent-colonel, respectiv căpitan-comandor pentru cei din aviaţia şi marina militară;
  – colonel, respectiv comandor pentru cei din aviaţia şi marina militară;
  c) generali şi amirali, prevăzuţi la alin. 2^1 paragraful B lit. c);"