| LanguageMaster a întrebat:

Care sunt meseriile cu grad ridicat de periculozitate?

Răspuns Câştigător
| DrakeBoy a răspuns:

Lucrator in salubritate

Cunoscut ca gunoier, munca acestora implica contactul direct cu obiecte ascutite, infectioase, sau contaminate biologic. Isi desfasoara activitatea stand agatati de camioanele de gunoi si ridicand obiecte grele toata ziua.

Statistic, respectul pe care societatea il are pentru acesti oameni este unul foarte scazut si acest lucru le afecteaza intr-o oarecare masura stima de sine. De asemenea, acesti lucratori risca sa fie implicati in accidente rutiere datorita faptului ca isi desfasoara deseori activitatea in vecinatatea drumurilor circulate de masini.

Electrician

In mod deosebit electricienii care lucreaza pe liniile de inalta tensiune risca sa isi piarda viata sau sa isi afecteze sanatatea in timpul lucrului.

Cazaturile de la mare altitudine, arsurile si socurile electrice, sunt cateva dintre riscurile tipice cu care acestia se confrunta zilnic la locul de munca.

Imbunatatirea echipamentului de lucru si a masurilor de siguranta au ajutat la scaderea ratei fatalitatilor si a accidentelor. Echiparea cu imbracaminte rezistenta la foc a ajutat de asemenea la imbunatatirea conditiilor de lucru si la reducerea riscurilor.

Muncitor in constructii

Muncitorii in constructii sunt supusi la o serie de pericole ca: taieturi, intepaturi cu obiecte metalice ruginite, cazaturi de la inaltime, si stres.

Orele lungi de lucru si expunerea la intemperiile vremii fac din aceasta meserie una dintre cele mai periculoase din lume.

Pescar

Nu ne referim la pescuitul ca si hobby ci la pescarii profesionisti care se avanta pe mari si oceane. Inca din 1992, pescuitul a fost clasat ca fiind una dintre cele mai periculoase meserii din lume.

Pescarii de pe vasele de pescuit se confrunta in mod constant cu intemperiile vremii si alte hazarde legate de: transport, manevrarea capturii, a utilajelor, pericol de inec, alunecare pe punte si altele.

Datorita acestor factori ridicati de risc si a gradului inalt de fatalitati raportate anual la nivel mondial, aceasta meserie este una dintre cele mai periculoase din lume.

Prostitutia

Peste 80% dintre persoanele care practica aceasta meserie sunt femei. Deseori provenind din medii defavorizate si fiind blamate de catre ceilalti membri ai societatii, lucratorii si lucratoarele sexuale se expun la o serie de pericole deosebit de grave.

Violul, agresiunea fizica, bolile sexuale, traficul uman, sclavia sexuala sunt cateva dintre cele mai serioase pericole cu care aceste persoane se confrunta. Rata mortalitatilor este presupusa ca fiind deosebit de mare, dar nu exista cifre exacte in aceasta privinta.

Faptul ca acest tip de activitate se desfasoara in ilegalitate, continua sa plaseze acest grup de oameni intr-un punct deosebit de periculos, deoarece: nu pot raporta autoritatilor abuzurile la care sunt supuse, nu consulta specialisti medicali suficient de des si isi desfasoara activitatea in promiscuitate.
Cam astea ar fi. Funda?