| AndreiMSV a întrebat:

Credeți că o persoană cu un grad ridicat de empatie poate fi șantajată emoțional mai ușor?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,dupa ce vezi ce rea e lumea se duce si empatia aia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Wr3nch a răspuns:

Logic din moment ce e mult mai susceptibila la argumentele santajistului.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai nu e logic? Nu toate persoanele, depinde de fiecare, dar in general da.

| gabicoo a răspuns:

In general da.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! Iată ce zice Daniel J. Siegel in cartea "Mintea - o călătorie spre centrul ființei umane":" O persoana empatica poate spicui o posibila perspectiva despre viață mentala interioara a altei persoane - experienta sa subiectiva interna, sentimentele si gândurile, amintirile si credințele. Introspecția si empatia ne permit sa înțelegem lumea interioara a sinelui si a celorlalți.
Când un semen este copleșit de suferință, noi ne bazam pe aceasta empatie pentru a simți durerea sa, a ne imagina cum să-l ajutam si a face acte de compasiune menite să-i aline suferință. Tiparele de energie pe care le percepem venind de la ceilalți sunt semnale ale vieții lor interioare, transmise de organism si modelate de creierul din corpul fizic."
Deci o persoana empatica nu poate fi păcălita deoarece își da cu seama de acest lucru.

| AndreiMSV explică (pentru TamplaruAnisoara):

Dânsul vorbește din perspectiva lui, în calitate de psihiatru și experiența lui cu oamenii.
Empatia e capacitatea de a recunoaște sentimentele celorlalți, aceasta nu înlocuiește raționamentul, inteligența interpersonală și cea logică.
Mai mult de atât e indiscutabil.
Asta este pe lângă subiectul meu.

| Dalmore a răspuns:

Nu.

| CleanHeart a răspuns:

Nup happy iti vorbeste acum o persoana foarte empatica care daca vede un om trist se intristeaza in secunda urmatoare, o fi de la ultima zodie din zodiac? laughing doar o persoana slaba de caracter poate fi manipulata psihic, nu are de-a face cu empatia big grin

| Alexandrionelu a răspuns:

Da, dacă persoana care îl șantajează are abilitatea de a se folosi de empatia lui.

| DataScience a răspuns:

Nu, pentru ca stie cat de tampiti si cretini sunt oamenii cateodata si la ce gesturi pot recurge, altfel nu are putea avea acel grad ridicat de empatie, daca nu ar intelege latura umana un pic mai mult/sus fata de majoritatea. Mai degraba ar simti mila pentru prostul/proasta care i-ar face asta sau ar rade de actiunile accestuia/acesteia...chestii de genul :3