| AlexxYzzy a întrebat:

Care sunt metodele legale pentru a scapa dintr-o familie toxica?

Prin metode legale ma refer la eliminarea oficiala din familie. Am citit cate ceva despre dezmostenire, dar ma tem ca nu e suficient. Vreau ca acele persoane sa fie obligate sa inteleaga faptul ca eu nu mai sunt parte din acea "familie" si nu este la "mana lor" daca au chef sa ma contacteze sau nu.

Ordinul de protectie e o gluma in Romania, deci daca cineva se pricepe sau are informatii care m-ar putea ajuta, apreciez.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta ai si nici nu rezulta clar calitatea ta in familie. Spune acestea si o sa-ti dau un raspuns concret.

| AlexxYzzy explică (pentru Ioandelasal):

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexxYzzy):

Atunci nu este nici o problema sa te desparti de familie, esti major si poti lua orice decizie vrei, inclusiv sa pleci de acasa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| GouDidodino a răspuns:

În America se numeste "Emancipare" si se face la tribunal, nu stiu daca la noi se poate face asa ceva dar ai putea cere sfaturile unui avocat