Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Care sunt pașii pentru a da în judecată o persoană sau o instituție (inclusiv o instituție de învățământ) / firmă?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Faci rost de bani multi ca sa angajezi un avocat si ii duci aceluia toate actele si dovezile incrimintorii, dupa care mergi la tribunal sa deschizi proces.
Fii rabdator si pregatit financiar sa platesti cativa ani de judecata, fiindca un proces cu o institutie nu se termina repede.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depui o cerere de chemare in judecata la prima instanta competenta, anexand dovezile necesare.
Daca nu te descurci singur angajezi un avocat, cel mai bine unul specializat pe problema pentru care dai in judecata.
Daca este vorba de un caz penal depui o plangere penala, la politie sau Parchetul de pe langa judecatoria de care apartii.

| Brizbriz a răspuns:

Iti gasesti avocat
tadaaaa, asta e tot, tu bagi banul si el face restul

| nukeyly a răspuns:

Indiferent pe cine ataci legal, sa ai probe in favoarea ta depreferat multe si clare, iar in plus asigura-te ca avocatul e unu bun nu deala ce merge beat la proces si-l doare in cot de banii tai mai si adoarme in sesiune, unu de asta a reprezentat un amic in ceva proces cu primaria.

caz: Mergeam pe strada si in fata erau 2 avocati prieteni unu se judeca cu celalat intr-un caz si povesteau intre ei amuzati cum s-o mai lungeasca sa ia banii clientilor reprezentati, deci grija cu cine pleci la drum.

| Sadrian45 a răspuns:

Te duci prima oara la primarie ii dai in judecata, in alt caz daca ai bani poti angaja un avocat