Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Care trebuie sa fie valoarea minima a obiectului furat, ca sa ti se faca dosar penal?
Am auzit ca daca furi din supermarket de 199 lei,nu patesti nimic, legal, daca te prinde si inapoiezi bunurile.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista stabilita o valoare minima.
Nu este adevarat ce ai auzit, furtul este furt. Doar ca procurorul, avand in vedere o valoare mica, poate dispune aplicarea unei amenzi administrative, cu aplicarea art.18^1 Cod penal (fapta lipsita de pericol social ori cu pericol social redus) si astfel nu se mai ajunge in instanta si nu esti sanctionat penal.

| Arthur a răspuns:

Au arestat pe cineva care furase doar un baton de salam.
Un bătrân de 81 de ani are toate şansele să ajungă după gratii pentru că a încercat să fure un salam dintr-un supermaket.
http://adevarul.ro/......index.html

| taken a răspuns:

Nu stiu de valoare dar am auzit ca daca furi ceva dintr-un magazin iti pune doar amenda.

| Lapusneanu a răspuns:

Haha! In vest poate de aia se duc acolo tiganii la furat dar nu la noi. Romania are un cadru legislativ destul de aspru pentru furt.

| puffii548 a răspuns:

Wow! de ce pui intrebari prostesti? cumva vrei sa furi?

| SmokeyEye a răspuns (pentru puffii548):

Curiozitate. Chiar crezi ca un hot/hacker/criminal se va da de gol intr=o conversatie? Auzisem de la cineva care lucreaza la supermarket, ca nu l-au putut aresta pe hotul care furase de mai putin de 200 lei. Voiam sa stiu ce legi sunt in aceasta privinta.
Unii oameni sunt prea destepti ca sa fure.

| puffii548 a răspuns:

Atunci de ce te intereseaza asa mult acest subiect?/

Răspuns utilizator avertizat
| HelenWalker a răspuns:

Nu exista

| ChenanGabriel a răspuns:

Vr sa te duci la furaT?smugsmug laughing)

| W3Zzor a răspuns:

Pai daca furi din magazine furi linistit daca te prinde ai fripto cu o amenda de 50 de lei si daca ai folosit bunurile furate vei fi taxat cat au costat
tongue aici in Romania