| anonim_4396 a întrebat:

Carnetul auto se reinoieste odata la un numar de ani?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul auto are anumite perioade de valabilitate si trebuie preschimbat la expirare, conform Codului rutier, citez:
"(5) Valabilitatea administrativă a permiselor de conducere, pe categorii de vehicule, este următoarea:
a) 5 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv;
b) 10 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile AM, A1, A2, A, B, Bl şi BE."

suntserios
| suntserios a răspuns:

La fiecare 10 ani

| sierra1 a răspuns:

10 ani: Belgia, Bulgaria, Croația, Estonia, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Portugalia, Regatul Unit, Republica Cehă, România, Slovenia, Spania, Suedia, Țările de Jos, Ungaria

15 ani: Austria, Cipru, Danemarca, Finlanda, Franța, Germania, Grecia, Polonia, Slovacia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La un număr de 10 ani.

| Sami4041 a răspuns:

Da se renoieste are un termen de expirare și că să îl poți reînnoi trebuie să îți faci analizele medicale
Termenul de reînnoire ar trebui să fie scris pe el

| Sami4041 a răspuns:

Se reînoieste odată la 10 ani