| rozelor a întrebat:

Cat costa actele, procedura divortului?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergeti la notar si va va da toate detaliile.

| vladbalaet a răspuns (pentru darrio2007):

Ma, ai 3 ani? Altfel nu-mi explic. Actele de divort nu costa bani, si daca erai un om in toata firea stiai asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru vladbalaet):

Ai ceva probleme la mansarda? Am spus eu ceva de bani? Fii mai atent cui adresezi comentariile.

| darrio2007 a răspuns (pentru vladbalaet):

Am 3 ani, intr-adevar.De cand m-am recasatorit. Dupa un divort.

| raluk27 a răspuns (pentru vladbalaet):

Da, nu costa bani! E moca! Asa le place judecatorilor/avocatilor/notarilor/functionarilor din primarii sa depuna munca voluntara in folosul societatii si sa asculte lamentarile a doi idioti care nu se mai inteleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

200 de lei, pentru ca esti parte civila.

| petre059 a răspuns:

Divortul pe cale amiabila nu costa nimic, mergi la primarie dai o declaratie si dupa o luna te duci sa-ti iei certificatul de divort.Partajul,copii e alta socoteala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru petre059):

Raspuns foarte gresit. Fiecare primarie si-a stabilit taxa de divort, stiu de la cateva primarii ca este intre 400 lei si 1.000 lei.

| petre059 a răspuns (pentru petre059):

Iti spun asta deoarece eu acum 2 ani asa am procedat si nu am platit nimic la primarie.

| abcde12345 a răspuns:

Pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. a) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicata, cu modificarile ulterioare, denumita in
continuare Codul civil — 200 lei;

pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. b) si c) din Codul civil — 100 lei;

pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. d) din Codul civil — 50 lei

mai multe detalii aici : http://www.dreptonline.ro/utile/divort.php