| GabrielCatalin9 a întrebat:

Cat costa un partaj? in jurul care-i sume? si merita in cazul urmator sa se faca partajul?: Casa fostului sot, pe parcursul casatoriei doar el a muncit cu, carte de munca.Casa e lasata de parintii lui, are datorii de peste 2000 de lei la ANAF si peste 1000 lei la primarie.Valoare casa +pamant sa spunem ca e 40000 lei. Expertizele, taxele, avocatul etc. merita sa se faca un partaj? nu se preiau si din datorii? Stiu ca suma difera de la caz la caz dar de la ce suma poate sa inceapa in acest caz?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce partaj sa mai faca fosta sotie?
Partajul se face doar asupra bunurilor comune, respectiv cele dobandite pe perioada casatoriei de ambii soti impreuna. Ori, atunci cand casa a fost dobandita de fostul sot prin mostenire de la parintii lui, aceasta este bun propriu al sotului si nu este bun comun.
In orice caz taxa judiciara de timbru, la un proces de partaj, este de cel putin 3% din valoarea bunurilor ce se partajeaza, in cazul expus ar fi de 1.200 lei. La aceasta se pot adauga si alte cheltuieli, dupa caz: onorariul avocatului, cheltuieli de expertiza, etc. De asemenea fosta sotie ar pierde procesul si ar trebui sa plateasca si cheltuielile facute de fostul sot.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Odata ce casa e mostenita de la parintii lui, este bun propriu, nu este bun comun. Ori, numai bunurile comune sunt supuse partajului. Asa ca nu au ce imparti, casa e numai a lui. Datoriile insa, daca sunt facute in timpul casatoriei, fiind comune, ar trebui impartite, potrivit legii.