| Natalie17 a întrebat:

Cat costa viza pentru U.S.A si cam cat de greu se ia?
Raspunde-ti numai daca voi ati luat-o, nu vreau raspunsuri nesigure. Este important.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Valoarea taxei MRV este de 160$, asa cum ti-a spus johnny123.

Cat despre "cat de greu se ia", asa cum te exprimi, depinde de legaturile puternice pe care le ai cu Romania astfel incat, la expirarea perioadei de viza, sa te intorci in tara "constrans " tocmai de aceste legaturi. Legaturi cu tara de rezidenta inseamna acele aspecte din viata care leaga oamenii de tara lor.

Nu exista "reteta" miraculoasa care sa garanteze obtinerea vizei--- exista doar "situatii convingatoare", de la caz la caz, care pot determina ofiterul consular sa acorde sau nu viza solicitata.De exemplu, in cazul meu, formularul de solicitare a vizei a fost suficient de convingator pentru a primi o viza valabila 10 ani ---la interviu nu mi s-au cerut si alte documente convingatoare. In schimb, unei doamne de 62 de ani, pensionara, i s-a refuzat viza temporara( mergea in vizita la fiica ei care, in urma cu 5 ani castigase loteria vizelor). Probabil ca nu a convins.

Dovada ca ofiterii consulari sunt "super" competenti in evaluarea situatiilor si, totodata, foarte buni psihologi am avut-o in Newport News ( Virginia, USA), intr-un magazin. Vorbeam, in romaneste, cu sora mea si am fost abordate de o tanara vanzatoare, studenta in R.Moldova. Am intrebat-o daca isi doreste sa ramana acolo--- raspunsul ei a fost un "nu " categoric! Am intrebat-o "de ce"---mi-a raspuns ca nu poate trai fara familie, singura, printre straini!
Deci, a stiut el, ofiterul consular, cui acorda viza!

| Natalie17 explică (pentru alessia5158):

Multumesc,m-ai ajutat destul de mult.

| alessia5158 a răspuns (pentru Natalie17):

Cu placere--- succes la aplicatie!

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Viza in sine nu costa nimic, exista insa o taxa de interviu pentru viza care costa $160

Atentie, plata acestei taxe de interviu nu garanteaza ca vei primi viza. Decizia daca ti se va acorda sau nu viza se ia dupa interviu.