| Macarie_Fanica_1959 a întrebat:

Cât de mare ar putea fi amenda dacă aș fi sunat la un număr de telefon pus la întâmplare și a vorbit un prieten urât. Iar eu i-am explicat omului sunat că a fost o farsă. Altă întrebare: poliția te poate suna de pe un număr simplu? Și încă una vă rog să răspundeți: Poliția te poate chema la o stație departe de județul meu?

15 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

1. De la 40 bete in sus daca l-a jignit.
2. Nu, nici nu te va suna, nu ar avea de ce.
3. Nu, te poate chema și la cea mai apropiată.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Omul îți face el farse, de data asta. Iar tu, in loc să fii mai isteț, ai cazut in plasă, ca fraieru'! ))

1. Dacă tot v-a ars de glume, de ce n-ai sunat cu nr privat? Crezi că are vreo dovadă că l-ati sunat? Poate doar dacă a avut instalată vreo aplicatie, tip Call Recorder și a inregistrat convorbirea. Altfel, e cuvântul tău, impotriva cuvântului lui. Nu recunoști nimic și altădată, ocupă-te de lucruri serioase, fiindcă ceea ce faci, nu e vreun episod dintr-un serial.

2. Da, politia locală, in general, te sună de pe număr fix. Caută nr respectiv pe google si vezi dacă apartine politiei locale din orasul tău. Dacă nu-l găsesti, e clar că e casă privată.

3 Nu te duce, dacă vrei să nu o incasezi! Politia te cheamă la sediul lor, daca s-a făcut vreo reclamatie impotriva ta, nu la statii de benzină sau de autobuz/taxi.

| CodrutElian1990 a răspuns:

1. Prima intrebare nu am inteles-o: ce telefon pus la intamplare, cine a sunat etc.
2. Da, te poate suna de pe un telefon de serviciu, care are numar simplu, ca orice telefon.
3. De regula luarea declaratiilor se face in localitatea de domiciliu a impricinatului de cate:
a) reprezentantul politiei locale;
b) un delegat al politiei care cerceteaza cazul.
Doar in cazuri deosebite, care ar necesita strigenta prezenta a ta, poti fi chemat in localitatea unde se cerceteaza cazul. Dar si acest lucru, doar in cazurui penale, cu ordin al parchetului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai facut amenintari 100% nu se va face nimic. Dar trebuia sa folosesti numar privat.
Cel mai misto e sa dai mesaje random cu textul : "sunt gravida"

| Macarie_Fanica_1959 explică (pentru Alverto):

Păi "polițistul" a spus că mi dă pe wapp înregistrările. A dat cu seen, era ora 8. Și acum mesajul se trimite cu o bifă, care ar veni block. Oare e polițist?

| Macarie_Fanica_1959 explică (pentru anonim_4396):

Am eu o tactică. Vorbesc și apoi dau block.

| Macarie_Fanica_1959 explică (pentru anonim_4396):

Și nu a fost nici o amenințare. Prietenul meu a vorbit și s-a pierdut, iar când el se pierde zice maxim 3 cuvinte urâte și închide. E.x: du te n pi**a m**ii.

| Macarie_Fanica_1959 explică (pentru floresdemayo):

Sper că ce spui e corect!

| Macarie_Fanica_1959 explică (pentru floresdemayo):

A mai spus că această mică prostie e pe la 100 de mil. E posibil?

| Macarie_Fanica_1959 explică (pentru Alverto):

Mai exact 40 bete ce inseamna?

| Macarie_Fanica_1959 explică (pentru floresdemayo):

Dacă el "îmi face" farse. Dacă nu vin la ora corespunzăoare ce se întâmplă?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Macarie_Fanica_1959):

100 mil -> reprezentând șantajul.
Atât ti-ar fi cerut pentru fapta ta
Dacă te duceai, poate că te trezeai cu vreo 3-4 indivizi recidiviști si te-ai fi intors acasă vânăt. Cu ochii umflați si cu nasul spart.
Nu trebuia să le fi spus de la inceput că le-ai făcut o farsă, ci trebuia să le spui că ai gresit o cifră, te scuzai si atat.

PS.
1. Întrerupe orice comunicare cu ei.
Nu le mai deschide mesajele. Dacă dețineau inregistrari, până acum ți le-ar fi trimis.

2. Nu te duce nicăieri unde te vor chema, fiindcă interesul lor e să știe cum arăți (cum arată papițoiul care a îndrăznit să facă mișto de ei)

3. Politia nu procedează cum fac toți găinarii.
Politia te cheamă la sediu, iar inainte de a merge, ii suni să confirme că esti asteptat (cauti nr de telefon pe internet, nu suni de la acelasi nr dubios). Politia nu va lua nicio masură dacă nu s-a depus o plângere împotriva ta.
4. Ar fi bine să iti instalezi si tu in telefon aplicatia Call recorder., care are si optiunea de a salva convorbirile preferate.

| Alverto a răspuns (pentru Macarie_Fanica_1959):

4.000 lei sau 4 milioane

| zcRyseN a răspuns:

Nu patesti omule nimic, isi bate ala joc de tine prietenu tau a spus 3 cuvinte si a inchis telefonul asta am inteles din ce ai zis mai jos, vrea sa stie unde stai ca sa te bata, pentru injuraturile astea la telefon nu se da nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Macarie_Fanica_1959):

Cum s-a terminat pana la urma?