| Duhovnicul a întrebat:

Cat de tolerant esti? Fii cinstit, ai angaja la tine la firma o persoana de etnie rroma, o persoana infectata cu HIV sau un ateu?

39 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi place sa cred ca toleranta mea este undeva pe la mijloc.
Daca as fi patron nu m-ar interesa rasa, etnia, credinta/ateismul, precum nici altele asemanatoare ci numai calitatile profesionale si morale, precum si sa corespunda fizic cerintelor firmei. Daca nu ar exista cerinte de ordin fizic as angaja si o persoana cu HIV.

regis
| regis a răspuns:

Daca acestea sunt masuri ale tolerantei, sunt foarte tolerant. Nu am o firma a mea, dar am angajat oameni in echipa mea si nu i-am intrebat niciodata daca sufera de vreo boala, cu atat mai putin daca sunt credinciosi sau nu. Poate si pentru ca nu fac sex la serviciu si imi incep ziua citind ziarul, nu cartea de rugaciuni.
Tzigani nu am angajat pentru ca nu am avut solicitari, dar am cativa amici de aceasta etnie si daca nu ma feresc sa ies cu ei in oras, sa merg la ei acasa sau sa ii primesc in vizita, nu vad de ce nu i-as angaja.
In schimb mi-am propus sa nu mai angajez adventisti de ziua a saptea. Nu pentru ca am ceva cu ei, ci pentru ca vinerea ma paraseau inainte sa apuna soarele si sambata nu vin deloc la lucru. Unul-doi nu strica insa, pentru ca te scot duminica, atunci cand nu te poti baza pe nimeni.

regis
| regis a răspuns:

@Bonnie - poti sa ne spui in ce fel pui in pericol sanatatea ta si a celor din jur angajand pe cineva infectat cu HIV?
Si ca sa ai si o tema de gandire, stii ca cel mai bun coleg al tau ar putea fi infectat, fara ca tu sa stii asta si poate chiar fara ca el sa stie?
Atata timp cat nu angajezi o persoana pentru a face sex cu ea, pentru a-i bea sangele sau pentru a va droga impreuna folosind acelasi ac, nu vad de ce consideri ca iti pui sanatatea in pericol.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum? Inca un ateu la mine la firma? Nu. In niciun caz. Unul e deja prea mult!

| Flav a răspuns:

Da. Cu ateii chiar n-am nicio treaba, desi sunt crestin. La cei de etnie rroma am anumite retineri, dar, daca se prezinta c-un C. v. bun si e o persoana prezentabila, l-as angaja si l-as urmari sa vad cum evolueaza lucrurile.

| Bacemi a răspuns:

Probabil in fiecare caz as avea ceva retineri. Nu as avea de ce sa mint. Probabil daca as avea si alte propuneri as alege pe altii. Acum depinde si de performante, de C. V. Daca vad ca au rezultate le propun o perioada de proba. Daca sunt multumit de ei ii pastrez. Conteaza in fond sa fie persoane civilizate si sociabile in primul rand. Si sa fie responsabile si muncitoare.

| Hombre a răspuns:

Vrei sa spui ca atei sunt la categoria tolerati? De ce in locul persoanei infestate cu sida nu ai pus un religios? Si la ce firma ma rog, de facut luminari si adunat tamaie? Sau la vreo fabrica de produse electronice de la vreo manastire unde trandavesc l****ii aia.

| Hombre a răspuns:

@mg citeste mai atent te rog postarea mea. Eu am raspuns la o intrebare nu la un raspuns dat, nu te napustii asa.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sa fii tolerant nu implica neaparat sa incluzi pe oricine in cercul tau de incredere. Eu n-as pune in aceeasi categorie persoana bolnava de HIV cu celelalte doua. Daca activitatea n-ar presupune nici un risc pentru cei din jur, si aici intra si un discomfort al altor angajati, atunci as da o sansa persoanei cu HIV. Un ateu? Daca mi-ar inspira incredere in ciuda reperelor morale discutabile, da - depinde de educatia lui - pana la urma si un habotnic te poate fura, nu-i asa? Cat despre ţigani, si ei au repere morale diferite, cultura diferita, dar daca mi-ar parea omul potrivit pentru job, as face-o, poate fiind un pic mai reticent pana imi castiga increderea. Pana la urma, e o problema de incredere, nu de rautate si incerc sa nu generalizez, dar nu pot nega usoarele semnale de alarma. Desi suntem diferiti, suntem toti oameni si ar trebui sa ii tratam pe ceilalti asa cum ne dorim sa fim tratati. Ca e uneori mai greu, e adevarat.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Temerile sunt justificate sa stii, nu pertinente dar explicabile, asa ca discriminarile, drepte sau nu, sunt naturale. Se intampla si la animale, probabil ca e ceva biologic si tine de selectia naturala. Oamenii vor compania altora cu care au cat mai multe in comun. E inevitabil sa nu apara indoieli de genul: daca eu si colegul cu SIDA seducem aceeasi colega? daca vreun client valoros nu agreeaza ţiganul si pierd in afaceri? daca gheiu' aseaza scaunul cu picioarele in sus si imi oripileaza colegii? daca ateul se va uita la secretara evlavioasa cu dispret? daca musulmanul o sa imi dea o flegma pe friptura de porc sau in paharul cu bere? Vorba aia, nu poti sa ai incredere in oamenii care nu beau, dar apoi in vegetarieni si tot soiul de ciudatirolling on the floor glumeam oricum ideea e simpla: incercam sa alegem oameni asemanatori in care sa avem incredere, chiar daca nu are logica, grupurile de oameni pe asta se bazeaza - pe elemente comune. Daca eu n-as fi primit intr-o firma de ghiei?big grin oricum n-ar fi probabil jobul vietii mele, mai cautam, de ce sa sufar asa, in gol? In plus, in realitate cand m-am dus pe la interviuri nu m-a intrebat nimeni daca am sida, raie, hemoroizi, la ce biserica merg, daca iubesc barbatii bine dotati, daca-mi place sa dansez tango, daca sunt emo, daca mamaia mea e ţigan, desi asta s-ar fi observat cu ochiul liber, asa ca presupun ca se intampla rar. Ce am intalnit, discriminare pe criterii de varsta. Asta e aiurea pentru multe joburi, si in alte parti experienta e apreciata. Ce discriminare as fi facut, dar n-a fost nevoie din cauza abilitatilor? As fi ales un rocker simpatic in locul unui cocalar artagos cu care sa stau in aceeasi camera 8 ore pe zi - chiar daca nu dadea acelasi randament, din fericire n-a fost nevoie pentru ca omul era varza si la proba practica. Incerc sa ma port civilizat, dar nu pot iubi la fel fiecare om - unii imi sunt mai simpatici si ii prefer.

| liviu00 a răspuns:

@cristacheceliute
Ai zis: "Un ateu? Daca mi-ar inspira incredere in ciuda reperelor morale discutabile(...)".
Aprofundeaza, te rog, ideea cu reperele morale discutabile.

| Marcian a răspuns:

Sunt tolerant cu persoanele decente indiferent de caracteristicile lor si intolerant cu nesimtitii si hotii.

| thealchemist a răspuns:

Nu cred ca sunt acelasi lucru, un bolnav de SIDA te poate infecta, cred ca ar fi trebuit sa pui un homosexual in loc, pentru a masura toleranta.

| hominid dreak a răspuns:

Fiecaruia ne place sa stim ca suntem omenosi, toleranti etc. Dar eu, cati patroni am cunoscut toti au fost niste nenorociti care nu-i interesau decat profitul firmei, nu admiteau ca ai o problema personala, desi m-am imbolnavit datorita locului de munca si ritmului de lucru. Te muncesc ca pe un sclav pe salariul minim si cand te epuizezi te arunca la gunoi ca pe o carpa.Toti, pe unde am lucrat, spuneau aceeasi lozinca, folosita ca un mijloc de motivare:"nu va convine, va dau afara ca sunt multi someri care abia asteapta sa va ia locul". Pana l-am bagat pe unul in pi**da masii si i-am trantit usa de la birou in nas."Arendasul(patronul) roman" e un bulangiu, la modul ganeral vorbind, oricat de tolerant s-ar crede.

| Mefisto23 a răspuns:

Etnia si credinta nu ma intereseaza, dar sincer nu as angaja pe cineva cu HIV - stiu ca suna groaznic ce spun si mi-e rusine, dar in acelasi timp mi-ar fi teama pentru ceilalti angajati si pentru mine.

| Mefisto23 a răspuns:

@candycarrie - Am un atelier auto, oamenii se ranesc, se zgarie, lucreaza la temperaturi mari vara si cateodata le mai curge sange din nas, intelegi tu? Nu mai da lectii de medicina si voturi de stupid. Probabil tu ai vreun atelier de facut rochite pentru Barbie, dar... guess what. si acolo te poti taia cu foarfecul sau intepa cu un ac!

| ellene a răspuns:

Sincer, daca as avea o firma si as sti ca am un candidat foarte bun pentru un post, l-as angaja indiferent de etnie, credinta sau boala...acu, daca as avea un cabinet stomatologic nu cred ca as angaja ca asistent/a o persoana infectata cu hiv. Motivul cred ca iti dai seama care e.

| AndutzaAndu a răspuns:

Împotriva ateilor chiar nu am nimic împotrivă. Persoana aceea de etnie rromă doar să nu se apuce să vorbească cu "mâncaţi-aş sufletu' tău" şi din alea sau să se îmbrace ca unul de-al lui, cel puţin în timpul programului. Să se comporte ca o persoană normală.
În privinţa persoanei infectate cu virusul HIV... mă mai gândesc laughing.

| Duhovnicul explică:

@Cristacheceliute, motivul pentru care am pus si persoana cu HIV impreuna cu celelalte doua este ca exista discriminare si din aceasta cauza nu numai pe sex, etnie, religie etc. Vroiam sa stiu in ce conditii s-ar putea sa va deranjeze sau sa va fie rusine ca la firma voastra ar lucra un rrom, un seropozitiv sau un ateu, un gay, o persoana cu dizabilitati intelectuale s. a. m. d. Va multumesc pentru raspunsuri.

| Duhovnicul explică:

@candycarrie, de fapt fiind firma ta tu faci regulile cum au spus si altii, dar tocmai asta ma surprinde ca daca si tu esti apoi discriminat in alte locuri atunci tot nu iti va convenii si te vei plange pe treaba asta, gandeste-te cum ar fi sa te afli intr-o comunitate majoritara rroma si toti t. i. g. a. n. i. i. sa te discrimineze ca ai pielea alba. Asta nu ar fi okay pentru tine dar cand un parton homofob sau rasist se hotaraste sa nu angajeze un homosexual sau un negru ori rrom nu mai reprezinta o problema thinking Lamuriti-ma si pe mine va rog sa nu mor prost.

| izvordemunte a răspuns:

Da, un ateu, un rrom, o persoana infectata cu HIV (oricum nu te poate infecta), daca e bun in domeniu, i se potriveste si are bun simt as angaja-o. In schimb, recunosc ca nu as angaja un homosexual. Sorry...
thealchemist are dreptate.

| myhay144 a răspuns:

Da as angaja o asemenea persoana dar sa nu aiba apucaturile acelea urate ale romilor, sa se imbrace normal nu ca ei cu ciocati palari camasi rosi etc, si in cazu ca ar fi infectata cu hiv as angaja si asa dar sa aiba grija, sa fie curata etc

| candycarrie a răspuns:

Atata timp cat raspunde la cererile mele din punct de vedere profesional, nu am de ce sa nu. desigur, as cere un aspect curat si ingrijit, sa nu imi faca firma de rusine.

| candycarrie a răspuns:

Nu pot sa cred.ca ati angaja un rom sau UN ATEU dar nu ati angaja pe cineva cu hiv. pentru ca" Virusul imunodeficientei umane (HIV) nu se transmite prin : aer (respiratie, tuse, stranut), atingere, pupaturi (sarut "uscat"), imbratisare, alimente, apa, bai sau wc-uri publice, stranduri, intepaturi de tantari sau alte insecte, folosirea in comun a rechizitelor, jucariilor, tacamurilor si veselei." mi se pare mizerabil sa aveti asemenea prejudecatiraised eyebrows

| candycarrie a răspuns:

Ok dar nu sariti asa.am inteles, multumesc.

| Quiss a răspuns:

Un rrom nu as angaja in niciun caz.
Persoana cu SIDA da, SIDA nu se ia decat prin sange sau prin sex si cat despre atei, n-am nicio problema cu ei, sunt oameni destul de dedicati si seriosi.

| kennyspark a răspuns:

Cat de subtil ai bagat in aceeasi oala rromii cu persoanele care sufera de sida si... ateii? Cei mai nedreptatiti sunt rromii intr-adevar. Persoanele cu sida sunt privite de multe ori cu mila. dar ateii?

| gabriela007 a răspuns:

Da, doar daca vor fi si ei cinstiti...sa nu fure, minta etc. Nu am nimic impotriva lor happy

| Theola a răspuns:

O persoana rroma da, pentru ca sunt si romi destepti. un ateu, da, pentru ca munca nu are legatura cu religia, dar o pesroana infectata cu HIV.NEVER!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se dovedeste de buna credinta si cu capul pe umeri da. Altfel se numeste discriminare.