| iKaiju a întrebat:

Cat e amenda daca treci pe rosu? Si da, intreb de curiozitate.

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu stiu suma dar ca bonus ramai fara permis 30 de zile.

| Andrei200202 a răspuns:

Uite ca eu am trecut pe rosu, fara sa incurc traficul, ca doar m-am uitat sa nu ma calce vreo masina. La acel semafor stai si cate 5 minute pe putin. Am trecut alături de mai multe persoane, ca de, efectul de turma. Nu am vazut ca pe partea cealaltă e masina de poliție si cand ne au vazut baietii ne fac cu mana sa venim la ei. Ma gandeam ca scap cu ceva avertisment ca nu am mai luat vreo amenda pana atunci și mergem noi la ei, ne cer buletinele. Le-am zis ca ma grăbesc, veneam de la o plimbare unde mi am pierdut telefonul si eram agitat si nervos, de aia am si trecut. Scriu domnii procesul verbal si imi spun că in 48 de ore sa plătesc amenda (85 lei) ca sa nu o plătesc dublu.

| Simpatic a răspuns (pentru Andrei200202):

Tu vorbesti in calitate de pieton ceilalti in calitate de soferi, lucrurile stau diferit! Pe de alta parte nici autorul intrebarii nu pare sa fie concis nu a zis ce fel de trecere pe rosu ca sofer, ca pieton, nici el nu stie happy

| cfrtobias a răspuns (pentru Simpatic):

Cum vad eu are 13 ani deci sigur e pieton poti verifica la intrebari

| iKaiju explică (pentru cfrtobias):

Da sunt pieton

| Andrei200202 a răspuns (pentru Simpatic):

Am spus ca m-am uitat atent sa nu treaca masini, ca nu as fi trecut eu asa. Strada era goala.

| răspundtot a răspuns:

O astfel de infracțiune depinde de cât de flămând e donu poliţist. Poate te i? nţelegi cu el. Poți primi amendă numai dacă acțiunea ta a încurcat traficul și puteai duce la formarea unui accident. Astfel primești un avertisment

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru răspundtot):

"Poți primi amendă numai dacă acțiunea ta a încurcat traficul și puteai duce la formarea unui accident." Trecutul pe rosu poate incurca traficul si duce la accident DE FIECARE DATĂ!

| danutzu96 a răspuns (pentru răspundtot):

E contraventie, nu infractiunewinking