| anonim_4396 a întrebat:

Cat e pensia de urmas minima? Daca sunt 3 urmasi, si persoana dupa care se ia pensia de urmas ar fi avut pensie minima, cat ar veni?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevazuta o pensie minima pentru urmasi.
Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.89.(1) Pensia de urmaş se stabileşte, după caz, din:
a) pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă.
(2) Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei prevăzute la alin. (1), în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi."
Avand in vedere ca in acest an pensia minima este de 1.125 lei fiecare dintre cei 3 urmasi ar primi cate 375 lei.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eronat. Eu cu fratemiu iau pensie de urmas, si nu se imparte la 2 sau 3. Luam cate 1000 de lei de caciula.

| Ioandelasal a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Probabil parintele avea o pensie mult mai mare decat pensia minima, asa cum spune utilizatorul ce a intrebat, respectiv cca 2.700 lei.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu era la pensie, a decedat la 40 de ani. s-a facut calculul dupa salariul lui. Acela fiind minimum pe economie atunci. Eu personal am mers in fiecare an sa actualizez dosarul la casa de pensii, si pe dosar zice clar ca pensia de urmas nu se imparte daca exista 2-3 mostenitori. Se da de caciula.

| Ioandelasal a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ti-am citat ce spune legea si aceasta spune cum am scris eu.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cupoanele mele de pensie si contul meu bancar spune contrariul tongue

| Ioandelasal a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Cuponul tau de pensie spune ce pensie primesti tu si nu la ce pensie ar fi avut dreptul tatal tau si din care a fost calculata pensia ta.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu inteleg ce vrei tu sa zici, dar nu scrie in lege ca pensia de urmas se imparte la urmasi. Drept urmare ca eu si fratele meu o luam amandoi pensia minima de caciula, nu impartita. Ca daca ar fi sa luam cum zici tu, trebuia sa iau undeva la 500 lei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Rezulta foarte clar din prevederile legii, altfel pensia de urmas n-ar fi calculata in functie de pensia parintelui si numarul de urmasi ci ar fi o suma fixa.
Daca ar fi cum interpretezi tu ar insemna ca urmasii sa primeasca mai mult decat a primit sau ar fi primit parintele.
Si ca sa te convingi uita-te in decizia de pensie, acolo ar trebui sa fie scris cat ar fi primit parintele si cat primesti tu, sigur ca la data respectiva, de atunci a crescut punctul de pensie.

| Hyperion7 a răspuns:

1000 de lei, mi se pare că pentru adulți și 1500 pentru minori, in jur de sumele astea
Ar veni ≈4500 de lei daca e vorba de minori, la adulți mi se pare că se tine cont daca ruda care a decedat a fost căsătorită, astfel încât doar soțul/soția primește acei 1000 de lei.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pensia de urmas minima ar fi cam 1000 de lei. Eu inca o iau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Decit sa astepti pensie de urmas mai bine cauta ti servici.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Pensia de urmas se da si minorilor care inca invata!
si se obtine in urma decesului a unuia din parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te am jignit cu ceva? Din ce cauza imi vorbesti asa?

| isoxksociciskx a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cauza ca mi bag pl in mata

| trophin a răspuns:

Ai mult de "parcurs" pana la pensia aia de urmas