| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o persoana cu handicap locomotor, am o pensie de handicap si una de invalidiatate. Tind cont ca am pensie de invaliditate pot sa sau o pensie de urmas dupa tata, facand o facultate? Tind cont de pensia de invaliditate sa nu fie taiata? multumesc!

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ca sa aflii exact, trebuie sa mergi la comisia pentru persoanele cu handicap, sau la casa de pensii, sa îi intrebi pe cei de acolo, si ei in baza dosarului tau, i ti vor spune ei ce drepturi ai, cand te duci la casa de pensii sa ai la tine buletinul original, si ultimul talon de pensie, sa vada ei numarul dosarului, acelasi lucru este valabil si la comisie, de unde esti? Ce varsta ai? Sănătate multă.

| andrabella a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Buna cluj, 23 de ani u? mersi mult

| andrabella a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu m-am imbolnavit din cauza sistemului spitalicesc infectat. am luat infectie din spital. la 9 ani. pana la 9 ani nu aveam nimic. asta e viata

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andrabella):

Mersi mult.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se pot cumula 2 tipuri de pensie.

| andrabella a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ok eu am o pensie de handicap si alta de invaliditate. pana acum 2 ani luam o pensie de handicap si una de urmas. De anul trecut iau si de handicap si o alta pensie de invaliditate partiala, ADICA NU pot sa lucrez in totalitate. M-am decis de anul acesta sa ma inscriu la facultate si eram intereseata daca pot sa mai iau tind cont de pensia de urmas pentru ca anul trecut am fost intrebata faca sunt la facultate cand am fost ma medic expert. ASA ca de accea eram in neclar unii imi zic ca pot alti ca nu pot. Pana la urma nu stiu ce sa cred. ARE VREO IMPORTANTA CA IEI PENSIE PE CAZ DE BOALA CU PENSIA DE URMAS CA PANA LA URMA PENSIA DE INVALIDITATE AIA E PENSIE PE CAZ DE BOALA? NU STIU CE SA CRED? tu ce crezi? pana la urma? sau ce stii. MERSI MULT PT RASPUNS

| Ioandelasal a răspuns (pentru andrabella):

Nu exista pensie de handicap, doar indemnizatie pentru handicap si de aceea puteai lua si pensie de invaliditate (popular de boala) sau pensie de urmas, dar nu se poate lua pensie de invaliditate sau pensie de urmas, in acelasi timp, dar se poate alege pensia mai mare.

| andrabella a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mersi mult