| xyxy97 a întrebat:

Cat este amenda daca nu ai autorizatie constructie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.50/1991, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.26.(1) Constituie contraventii
urmatoarele fapte, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
a) executarea sau desfiintarea, totala ori partiala, fara autorizatie a lucrarilor prevazute la art. 3, cu exceptia celor mentionate la lit. b), de catre investitor si executant;
(2)Contravenţiile prevăzute la alin. (1), săvârşite de persoanele fizice sau juridice, se sancţionează cu amendă după cum urmează:
- de la 1.000 lei la 100.000 lei, cele prevăzute la lit. a);"
Este vorba de lei noi si amenda este mare. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare. Depinde de primarie si alte autoritati. Dar pe linga amenda vi se va cere si demolarea. Asta este mai rau.

| LIN2010 a răspuns:

Amenda se stabileste de catre Primarie si Consiliul Local, astfel difera de la o localitate la alta.La noi se aplica amenzi intre 1000 si 50000 de roni, dar problema este ca trebuie demolata constructia si adus terenul la starea initiala.Respecte