| readdevil a întrebat:

Daca eu am construit ceva si nu am autorizatie de constructie si primesc amenda. Daca platesc amenda inseamna ca intru in legalitate? Vreau si eu un raspuns cat mai tetaliat. Multumesc. Funda si Vot(banuiesc ca pot da si vot)

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Nu,autorizatia de constructie este una, si amenda este alta.autoritatile iti pot darama constructia fara autorizatie.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda nu inseamna ca intri in legalitate.
Pentru aceasta va trebui sa obtii autorizatie de construire, conform L.50/1991, cu md. si compl. ulterioare.

| absint a răspuns:

La cat timp de la ridicarea edificiului a fost aplicata amenda?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intri in legalitate dupa ce obtii autorizatia (sau daca au trecut 30 ani (parca) de la constructie).

Amenda e doar un avertisment sa zic asa si e posibil sa iti si darame daca nu intri in legalitate

| Mimzy a răspuns:

Nu,vei intra in legalitate dupa ce vei obtine autorizatia, deoarece ei pot sa iti distruga constructia oricand pe baza faptului ca tu nu ai autorizatie.Amenda nu tine loc de autorizatie, este doar o..."penalizare" ca sa spun asa.O sanctiune!

| readdevil explică:

Inca nu am luat amenda. Au venit niste oameni la noi si ne-a luat la rost. Am construit un magazin (Marisan). Va trebui sa fac neaparat autorizatie? Magazinul a fost finalizat acum o saptamana.

| Goia_Aurelian_1997 a răspuns:

Daca platiti amenda, nu intrati in legalitate...Trebuie sa va legalizati prima data constructia, dar m-ai depinde si ce construiti. Daca, construiti ceva maret trebuie neaparat legalizata, dar daca e ceva mic merge si nelegalizata.