Întrebare recomandată | alexandruf37 a întrebat:

Cat este pensia de boala (TBC, la un salariu de 1800 de lei brut si o vechime in munca de 20 de ani)?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In prezent nu se mai foloseste sintagma "pensie de boala" ci aceea de "pensie de invaliditate". Asa fiind este nevoie ca persoana sa fie incadrata intr-un grad de invaliditate si abia apoi i se va putea calcula pensia.
2.Pensia nu se calculeaza la 1.800 lei. Se va calcula conform salariilor lunare avute pana la data pensionarii, la fel ca la pensia obisnuita. Apoi se acorda un stagiu potential de cotizare si punctajul obtinut din calcul se imparte la stagiul de cotizare stabilit prin insumarea stagiului de cotizare efectiv realizat(vechimea in munca) si a celui potential acordat iar numarul de puncte astfel obtinut se inmulteste cu valoarea punctului de pensie (in acest an este de 732, 40 lei).
Fata de cele aratate doar Casa de pensii publice poate calcula pensia, in baza celor aratate, prin programul pe care il au. Daca persoana a fost incadrata intr-un grad de handicap trebuie sa mearga la Casa de Pensii Publice din judetul de domiciliu si acolo va afla actele de care are nevoie pentru stabilirea pensiei si in baza acestora o sa-i fie calculata pensia.
P.S. Tot nu inteleg cum pot sa fie asa siguri cei care n-au habar despre ce-i vorba.

| PedoBarbie a răspuns:

800 lei.
Pe curând!

| Darcklight a răspuns:

In jur de 7-8 milioane

| alex123456 a răspuns:

7-8 cam asa sarbatori fericite

| Pintoiu_Raresh_1993 a răspuns:

Aproximativ 800 de ron.

| DeDe1234 a răspuns:

In jur de 800 de lei.

| Neagu_Mirela_1987 a răspuns:

800 lei