| anonim_4396 a întrebat:

Cat este valabil un act de distrugere adica radiere obtinut de la remat autorizat pentru masina care o predau la fier vechi? doresc un raspuns corect multumesc tuturor

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actul de distrugere nu este act de radiere. Cu acest act te duci la Serviciul de inmatriculari si faci radierea masinii.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
ART.24.
  (2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
  a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;"

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Buna am predat masina solenza la casat mi-a dat un document dar doamna de la centru de fier vechi remat nu a stiut sa-mi spuna cat timp este valabil?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Nu exista o prevedere expresa in privinta valabilitatii acelui document, doar obligativitatea ta de a solicita radierea in termenul prevazut, asa cum ti-am citat in primul raspuns.

| George8916 a răspuns:

1 an de zile