| vrednic a întrebat:

Cat m-ar costa, aproximativ, actul notarial de donatie din partea sotiei pentru jumatate dintr-un teren, pe care dansa l-a obtinut prin donatie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca terenul este proprietatea sotiei, inscrisa in CF, atunci nu implica absolut nimic.
Doar daca ai vrea sa faci partajul dupa donatie atunci trebuie un nou cadastru, pentru a stabili in concret si pe teren partea fiecaruia.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul este in functie de valoarea terenului si il afli de la notarul public la care se va face donatia.

| vrednic explică (pentru Ioandelasal):

De fapt ma intereseaza daca donatia pe jumatate de propietate implica un nou cadastru sau alte aprobari inainte

| Ioandelasal a răspuns (pentru vrednic):

Daca terenul este proprietatea sotiei, inscrisa in CF, atunci nu implica absolut nimic.
Doar daca ai vrea sa faci partajul dupa donatie atunci trebuie un nou cadastru, pentru a stabili in concret si pe teren partea fiecaruia.