| MaxiEcho a întrebat:

Tatal meu trebuia sa primeasca aproximativ o jumatate de Hectar de pamant din partea mamei lui ca vaduva de razboi.
Tatal meu a decedat acum o luna, daca sotia decedatului ( mama mea ) are dreptul sa primeaca in continuare ca mostenire acest teren?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Bunica, decedata in 1986, NU putea dobandi acet drept prevazut de articolul 13 din Legea 44/1994 PENTRU MOTIVUL ca, in anii '80, aceasta lege NU exista!

p.s. observ ca nu cunosti deloc istoricul problemei care te framanta! Te sfatuiesc sa studiezi toate documentele ramase dupa decesul tatalui tau. Fara a stii ce contin aceste documente, alergi dupa "cai verzi"!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.44/1994, rep. in 2002, cu md. si compl. ulterioare, vaduvele de razboi nu beneficiaza de acordarea unui teren, doar veteranii de razboi beneficiaza de aceasta.
Poate bunica ta a avut acest teren dupa sotul ei si atunci de el beneficiaza mostenitorii lor (a bunicilor), acestia fiind tatal tau si fratii/surorile acestuia. De partea cuvenita tatalui beneficiaza si mostenitorii lui, respectiv mama ta, tu si fratii/surorile tale (daca ai).

| MaxiEcho explică (pentru Ioandelasal):

Bunica a murit in 1986 si tatal meuare acest act de impropietarire doar ca terenul nu i-a fost dat din cauza primarului care la purtat ani de zile cu munciuna cum ca terenul trebuia sa fie atunci revendicat, nu stiu exact in ce an cand s-a dat o lege ( adica numai anul acela ere valabila legea aceea ) acuma anul acesta 2014 a fost purtat pe a primarie si toy i-a promis ca face comisie si ii da terenul, dar tatal meu a decedat luna aceasta!
Eu ca fica ce demersuri ar trebui sa fac so obtin acest teren!

| Ioandelasal a răspuns (pentru MaxiEcho):

Daca bunica a murit in 1986 nu avea cum sa obtina teren ca vaduva de razboi, legea privind drepturile veteranilor si vaduvelor de razboi este din anul 1994, ti-am spus in primul raspuns.
S-ar putea ca bunica ta sa fi avut un teren inainte de colectivizare. Acest teren se putea obtine de mostenitorii bunicii in baza L.18/1991 si cererea trebuia depusa de mostenitori in termenul prevazut de aceasta lege si legile modificatoare, acum termenul este depasit de mult.

| alessia5158 a răspuns:

Daca, in timpul vietii, bunica dinspre tata, in calitate sa de vaduva de razboi, nu a solicitat terenul si/sau nu a fost improprietarita cu acel teren(http://legeaz.net/......de-razboi) atunci, dupa decesul ei, niciun mostenitor nu poate sa ceara acest teren. Terenul, acordat prin lege, este un drept care putea fi cerut numai de catre vaduva de razboi(bunica ta).

Alta ar fi fost situatia in cazul in care bunica ar fi fost, ea insusi, improprietarita cu 0, 5 ha teren--- dupa decesul ei, terenul putea fi transmis prin mostenire tatalui tau iar apoi, dupa decesul acestuia, putea fi transmis mai departe, prin mostenire, mostenitorilor lui.

| MaxiEcho explică (pentru alessia5158):

Tatal meu este impropietarit cu acest teren, dar numai pe acte deoarece primarul din Localitate de ani de zile nu a vrut sa-l revendice, in aceasta situatie cui ar trebui sa ma adresez deoarece tatal meu acum o luna a decedat si eu ca fiica ce ar mai trebui sa fac ca sa obtin acest teren!
Tatal meu a murit foarte suparat deoarece a fost dreptul lui si primarul la purtat toata vara cu vorba ba sa vine comisia si tot i-a promis ca-i da terenul va rog tare mult sa-mi spuneti ce demersuri ar trebui sa fac!

| MaxiEcho explică (pentru alessia5158):

Daca aceste drepturi nu au fost dobandite de catre bunica ca vaduva de razboi apoi de fiul ei ( Tatal meu ) care acuma este decedat eu ca fiica ce drepturi am?

| alessia5158 a răspuns (pentru MaxiEcho):

Daca nici bunica, titulara dreptului (art.13 din Legea 44/1994), nici tatal tau nu au primit titlul de proprietate pentru terenul respectiv pentru motivul ca nu exista terenuri suficiente in localitate, atunci poti :
*sa ceri comisiei pentru stabilirea dreptului de proprietate funciara din Primarie atribuirea terenului in alta localitate care are disponibilitati de terenuri sau
*sa ceri despagubiri banesti --- citeste norma metodologica aprobata prin Hotărârea Guvernului nr. 1217/2003 :http://lege5.ro/......n-14102003

Una din cele doua variante se poate face/cere numai dupa acceptarea mostenirii lasate de catre tatal tau( succesiunea se face la notar)---fara sa ai un certificat de mostenitor nu ai niciun drept asupra bunurilor, drepturilor si obligatiilor decedatului.

| MaxiEcho explică (pentru alessia5158):

Am sa studiez mai bine documentele si atunci o sa va mai pun intrebari, va multumesc!

| alessia5158 a răspuns (pentru MaxiEcho):

Cu placere!

| alessia5158 a răspuns (pentru MaxiEcho):

Bunica, decedata in 1986, NU putea dobandi acet drept prevazut de articolul 13 din Legea 44/1994 PENTRU MOTIVUL ca, in anii '80, aceasta lege NU exista!

p.s. observ ca nu cunosti deloc istoricul problemei care te framanta! Te sfatuiesc sa studiezi toate documentele ramase dupa decesul tatalui tau. Fara a stii ce contin aceste documente, alergi dupa "cai verzi"!

| express11 a răspuns:

Da,fiind mostenitor legal. daca se face taxa de mostenire, in primele 6 luni dupa deces, nu se plateste nimic.

| express11 a răspuns (pentru express11):

Adica nu se mai plateste la stat taxa pentru mostenire.