| DimLight a întrebat:

Cat platesti pensia si ce pensie vei primi? care este numarul minim de ani dupa care poti primi pensie, la ce valoare si pentru cat timp? aveti idee?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru pensie se retine contributia la CAS din salariu sau alte venituri obtinute. Daca nu obtii venituri se poate incheia un contract de asigurare cu Casa de Pensii Publice, cel putin la nivelul salariului minim pe economie, in prezent acesta este de 1.050 lei. Cotele de contributie sunt in functie de felul muncii si se platesc atat de salariat, prin retinere din salariu, cat si de catre angajator, aceste cote sunt prevazute de Codul fiscal, citez:
"ART. 296^18
  (1) Persoanele fizice şi juridice care au calitatea de angajator, precum şi entităţile prevăzute la art. 296^3 lit. f) şi g) au obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a vira lunar contribuţiile de asigurări sociale obligatorii.
  (3) Cotele de contribuţii sociale obligatorii sunt următoarele:
  a) pentru contribuţia de asigurări sociale:
  a^1) 26,3% pentru condiţii normale de muncă, din care 10, 5% pentru contribuţia individuală şi 15, 8% pentru contribuţia datorată de angajator;
  a^2) 31,3% pentru condiţii deosebite de muncă, din care 10, 5% pentru contribuţia individuală şi 20, 8% pentru contribuţia datorată de angajator;
  a^3) 36,3% pentru condiţii speciale de muncă şi pentru alte condiţii de muncă, din care 10, 5% pentru contribuţia individuală şi 25, 8% pentru contribuţia datorată de angajator."
Stagiul minim de cotizare pentru pensie, in prezent, este de 15 ani, atat pentru barbati, cat si pentru femei.
Pensia se stabileste in functie de stagiul de cotizare si venitul lunar avut si, dupa intrarea la pensie, se plateste pe toata perioada vietii.

| DimLight explică (pentru Ioandelasal):

Hm, pai si din ce am vazut practic dobanda pe banii astia e infima, practic nu vad nici un sens sa dai banii in administrare unui fond de pensii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DimLight):

Nu este vorba de nici o dobanda, este vorba de obtinerea unei pensii, atunci cand indeplinesti varsta de pensionare sau a unei pensii de invaliditate, daca ai nenorocul sa te imbolnavesti si nu poti lucra.