| AlcolicSmile123 a întrebat:

Cat timp este valabila legalizarea unui act, ex: certificat de nastere; diploma de bac?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O copie legalizata este valabila pe perioada de valabilitate a actului dupa care este facuta.
Copiile legalizate de pe certificatul de nastere si diploma de bacalaureat sunt valabile pe tot timpul vietii tale.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru "certificat de nastere; diploma de bac" copia legalizată este valabilă definitiv - ele NU "expiră", sunt valabile pe tot parcursul vieţii.

Copia legalizată a altor acte ( care au un anumit termen de valabilitate ) este valabilă atât timp cât este valabil actul respectiv ( a cărui copie s-a legalizat )...

Toate cele bune.

| drhotzu a răspuns:

Orice copie notariala legalizata a unui act are exact aceeasi valabilitate ca si a actului in sine, daca este vorba de diploma de BAC atunci nu are valabilitate, daca este vorba de buletin spre exemplu atunci este valabila pana la expirarea buletinului, daca este vorba de certificat de nastere atunci nu expira, si asa mai departe! intelegi ideea cred, sper!

| pirla a răspuns:

Pai depinde ce act este.

| Radu_Popescu_1982 a răspuns:

Daca nu scrie pe el ce valabilitate are inseamna ca e valabil cat timp il ai fizicwinking (aka nu-l pierde big grin)