| Bula11 a întrebat:

Cata amenda iau daca conduc cu alta categorie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se stie daca primesti amenda penala sau inchisoare, deoarece fapta constituie infractiunea prevazuta de art.335, alin. 2 Cod penal, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
"ART.61.Stabilirea amenzii
(1) Amenda constă în suma de bani pe care condamnatul este obligat să o plătească statului.
  (2) Cuantumul amenzii se stabileşte prin sistemul zilelor-amendă. Suma corespunzătoare unei zile-amendă, cuprinsă între 10 lei şi 500 lei, se înmulţeşte cu numărul zilelor-amendă, care este cuprins între 30 de zile şi 400 de zile.
  (3) Instanţa stabileşte numărul zilelor-amendă potrivit criteriilor  generale de individualizare a pedepsei. Cuantumul sumei corespunzătoare unei zile-amendă se stabileşte ţinând seama de situaţia materială a condamnatului şi de obligaţiile legale ale condamnatului faţă de persoanele aflate în întreţinerea sa.
(4) Limitele speciale ale zilelor-amendă sunt cuprinse între:
a) 60 şi 180 de zile-amendă, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită numai pedeapsa amenzii;
b) 120 şi 240 de zile-amendă, când legea prevede pedeapsa amenzii alternativ cu pedeapsa închisorii de cel mult doi ani;
c) 180 şi 300 de zile-amendă, când legea prevede pedeapsa amenzii alternativ cu pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani."
Asa fiind amenda poate fi de la 1.800 lei la 150.000 lei, amenda concreta o stabileste judecatorul.

| Bula11 explică (pentru Ioandelasal):

Ce categorie iti trebuie pentru un atv de 150cc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bula11):

Ai nevoie, cel putin, de categoria B1. Se poate conduce si cu categoria B.

| Bula11 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca imi cumpar o masina care nu depaseste 1000cmc cubi dar, depseste greutatea ce se intampla? Exemplu wv lupo 1.0.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bula11):

Ti-am raspuns la intrebarea cealalta. Pe scurt, daca te prinde, vei avea dosar penal, pentru conducere fara permis corespunzator categoriei, masina respectiva necesitand categoria B.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut!
Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.