| anonim_4396 a întrebat:

Cate zile de concediu de odihna am dreptul, daca am 12 ani de vechime?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Concediu de odihna este de:
- minimum 21 de zile lucratoare pentru toti salariatii incepand cu al doilea an de activitate (in primul an 20 de zile)
- minimum 24 de zile lucratoare pentru salariatii sub 18 ani
- minimum 24 de zile lucratoare pentru invalizi (23 in primul an)
- minimum 27 de zile lucratoare pentru nevazatori (26 in primul an)
- minimum 24 de zile lucratoare pentru cei care lucreaza in conditii deosebite (23 in primul an).

Acesta este numarul minim impus prin contractul colectiv de munca la nivel national. Pentru a vedea exact la cate zile de concediu ai tu dreptul, trebuie sa citesti propriul contract de munca (eventual contractul colectiv de munca al unitatii al carui salariat esti).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
La cele scrise de @regis mai adaug că mai sunt câteva zile care se acordă în urma unor sporuri (spor de antenă, 6 zile calendaristice pentru militari, polițiști, etc. iar pentru civili zile lucrătoare din aceleași sectoare de muncă), etc.
În Codul Muncii stipulează clar care sunt drepturile fiecărui salariat la concediu de odihnă, deces, căsătorie, fără plată, etc.
http://codulmuncii.xproc.ro/......tilor.html
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Megi la "personal", e o directie / birou acolo la tine la munca si intreaba.

| diablo4life a răspuns:

Multe ...