| Girly97 a întrebat:

Daca de exemplu alegi sa ai 5 zile de odihna mai ai dreptul al concediu medical cand este necesar?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Concediul de odihna si cel medical sunt doua lucruri diferite.
Concediul de odihna este obligatoriu, iar cel medical este involuntar (nu te imbolnavesti de buna voie).

In cazul cand esti in concediu de odihna si te imbolnavesti, poti depune actele pentru concediul medical la locul de munca si concediul de odihna se suspenda. Zilele din concediul medical se scad din ceea de odihna si le vei putea lua la un interval de timp ulterior.

| darrio2007 a răspuns:

Nu au nici o legatura una cu alta.

| Anon31241212 a răspuns:

Concediu de odihna n are treaba cu cel medical.
Concediu medical iti da medicul in cazul in care esti bolnav pe o anumita perioada si nu afecteaza numarul zilelor concediului de odihna.
Concediu de odihna e de 30 de zile pe an parca. Alea le folosesti sa faci ce vrei.
Si concediul medical si cel de odihna sunt platite.
Poti sa ti iei concediu fara plata cand ai o problema intr o zi. Spre exemplu : iti cade copilul pe scari si trebuie sa mergi cu el la spital. ( nu e cel mai inspirat exemplu laughing ) Dar trebuie sa ti anunti colegii de munca.

| Claxon987 a răspuns:

Adica sa ti iei concediu de odihna cu plata, da, poti sa ai apoi concediu medical. Daca ai concediul dat si parafat de medic, angajatorul nu are cum sa refuze.