| Necuvântător a întrebat:

Câteva întrebări adresate celor care se consideră "de dreapta":
Din ce s-ar susține spitalele de psihiatrie dacă statul nu le-ar mai susține financiar?
Din ce s-ar susține spitalele de psihiatrie dacă asigurările de sănătate ar fi facultative pentru toți angajații, atât din sectorul privat cât și din cel de stat?
Din ce s-ar susține spitalele de psihiatrie dacă nu ar mai exista decât asigurări private?
Din ce s-ar susține spitalele de psihiatrie dacă toate spitalele ar trebui să se privatizeze?
Din ce s-ar susține spitalele de psihiatrie dacă nu ar avea clienți, având în vedere că în prezent majoritatea pacienților sunt internați cu forța sau prin constrângere?
Cum ar supraviețui spitalele de psihiatrie dacă nu ar reuși să își acopere cheltuielile de întreținere și plata salariilor personalului?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz, parlamentarii si guvernantii s-ar interna si ei in acele spitale, ca pacienti gravi.
Din salariile si pensiile primite s-ar putea intretine linistit acele sectii. big grin

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E simplu pentru cei de dreapta: nu ai, mori! Principiul este aplicat in SUA. N-ai asigurare, rar gasesti un spital sa o faca pro bono. E bataie de joc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu habar nu ai ce inseamna politica de dreapta in primul rand

| goguPatent a răspuns:

Cine zice ca doctrina de dreapta prevede neapărat privatizarea sistemului medical. Si daca ar faceo asigurările private ar fi mult mai performante decat cele de stat

| Necuvântător explică (pentru goguPatent):

Păi tocmai! Dacă întregul sistem sanitar s-ar privatiza, serviciile medicale ar fi mai scumpe dar de calitate mai bună. Și în prezent există spitale private, dar concurența este neloială. Tarifele practicate de către spitalele de stat sunt mai mici decât cele de la privat, deoarece spitalele de stat nu se susțin din veniturile realizate și sunt finanțate de la buget. Ar trebui să se liberalizeze odată și piața serviciilor medicale, să nu mai fie susținuntă din banii contribuabililor existența unor spitale care nu au clienți adevărați.

| DarthNiger a răspuns:

Vorba lui Bula, dintr-un salariu sau o pensie de politician se poate intretine foarte usor o sectie, de cand traiesc eu in tara asta niciodata dar niciodata nu am auzit sa fie scazut salariul unui politician.

| suntserios a răspuns (pentru DarthNiger):

Uite ca auzi acum

https://www.digi24.ro/......ut-1150313

Salariul lui Iohannis a scazut cu 3000ron luna in 3 ani

| DarthNiger a răspuns (pentru suntserios):

Presedintele isi negociaza salariul iar daca ai citit articolul ai fi vazut ca venitul sau de baza vine din chirii si mai ales de la sotia sa, niciun politician nu se bazeaza doar pe salariul pe care il castiga in mod oficial, Dragnea castiga de 2 sau 3 ori mai putin ca Iohannis, tu crezi ca palatul ala si l-a facut doar din salariul propriu? la fel si Iohannis.

| suntserios a răspuns (pentru DarthNiger):

Isi negociaza salariu președintele? Cu cine? Looool. Salariu președintelui e stabilit de guvern si de legi nu il negociaza cu nimeni.

Si tu ai zis ca nu ai vazut niciun politician caruia sa ii scada salariul, nu ai zis nimic de venituri.

| DarthNiger a răspuns (pentru suntserios):

Pai nu cred ca presedintele primeste salariu din burta, mai ales in cazul scaderii si al cresterii, logic ca negociaza cu guvernul, asa cum multi oameni isi negociaza salariul la un interviu de munca, pare ceva incredibil dar chiar se practica lucrul asta, si da nu am zis nimic de venituri dar daca stau si ma gandesc trebuie sa fi prost sa crezi ca un politician traieste doar din salariu.

| suntserios a răspuns (pentru DarthNiger):

Iohannis, ca toți bugetarii, medici, profesori este platit in functie de legea salarizarii. Nu isi negociaza el salariu cum nu il negocieaza nici ministrii sau deputatii. Ai inteles acum?

Si tu strict asta ai zis ca nu ai vazut politician caruia sa ii sacada SALARIU