| AnonymousMLG a întrebat:

Cati Euro are Grecia datorie Gemaniei?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Este pe invers, Germania are datorie fata de Grecia.
Grecia cere Germaniei sume importante de bani, ca urmare a daunelor suferite de statul elen în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, dar şi a creditelor din acea perioadă pe care nemţii au uitat să le achite.

Germania îi datorează Greciei suma de 108 miliarde de euro, pentru reconstrucţiile din urma celui de-al Doilea Război Mondial, şi 54 de miliarde de euro, valoarea totală a împrumuturilor luate în perioada 1942 - 1944.

| tril a răspuns:

Daca Germania si-ar aminti cat datoreaza Greciei din timpul celui de al doilea razboi mondial si ar face compensarea (sau ar plati), Grecia ar avea excedent.
Cauta si vezi ce spune madame Merkel despre asta.

| Ballazars a răspuns:

Grecia, care ar putea intra marţi în default pe o plată către Fondul Monetar Internaţional, are datorii de 242, 8 miliarde de euro Germaniei în momentul de față

| AnonymousMLG explică (pentru Ballazars):

Ai de capul meu!
asa de mult!?
mersi pentru raspuns!