| Popescu_Nastasia_1948 a întrebat:

Daca plec din Grecia cu avionul cati euro pot sa iau ca sa nu am probleme nici cu statul roman?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa declari la vama suma de peste 10.000 de euro, atat la iesirea din Grecia, cat si la intrarea in Romania. Daca nu o declari banii pot fi confiscati si sa fii amendat.
Declararea presupune verificarea sumei de peste 10.000 de euro si daca nu i-ai obtinut legal atunci o sa ai probleme.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Daca ai la tine mai mult de 10.000 de Eu trebuie verificat la tarile prin care treci daca nu sunt probleme. Daca iesi din UE trebuie declarati ce-i peste 10.000 de EU.

| Popescu_Nastasia_1948 explică (pentru Salontanul):

Plec din Grecia si vin in Romania

| Salontanul a răspuns (pentru Popescu_Nastasia_1948):

Verifica la ambasadele Greciei, Bulgariei si Romaniei. Dar este mai bine sa-i declari.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu te intreaba nimeni cand vii in tara "Ce e cu euro aia din geanta?" Daca nu ai o geanta plina cu vreo 10.000 de euro (chestie care bate la ochi) nu o sa te intrebe nimeni nimic. Daca ai bani multi ma indoiesc ca i-ai aduce cash, asa ca poti sa vii cu orice suma.