| Andreeaa20 a întrebat:

De cați bani am nevoie pentru o vacantă in Grecia? Daca stau 4 zile, cred ca mi-ar ajunge 400 de euro pentru hotel + cheltuieli.
Parinții mei se contrazic cu mine ca imi trebuie mai mulți bani, ca in vacantă nu se merge cu bani puțini.
Eu cred ca mi-ar ajunge dacă nu o să îi cheltui aiurea.
Cum sunt prețurile in Grecia? Ați fost acolo?

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Locuiesc in Grecia de 28 de ani.
Spune-mi unde mergi,in ce perioada,ca sa-ti spun la ce sa te astepti.
Oricum,parintii tai au dreptate, hotelul e scump, daca nu gasesti o oferta avantajoasa intre timp( macar mic dejun inclus, reduceri, etc) te poti trezi fara buget.
Vei sta doar 4 nopti, transportul de la aeroport la hotel il ai asigurat? Dus-intors?
Masa trebuie sa ti-o asiguri, drumuri la plaja si inapoi, cheltuiala de pe plaja(zilnic cel putin 10 euro pentru cafea,racoritoare, club sandwich, tost, etc.), ia totul in calcul.
Eu m-am dus in Atena pentru 7 zile(si nopti) cu hotel si transport asigurat si abia mi-au ajuns 1000 de euro...
Nu tin sa te ingrijorez, dar situatia nu e chiar roza.Astept raspunsul tau, sa te pot lamuri, ok?

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Asteptam demult un astfel de raspuns, si in sfarsit m-am lamurit; deci, 6/49 scrie pe mine. laughing

| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Try Joker, too! laughing)

| MihaelaDart a răspuns:

Observ ca transportul ti l-ai asigurat. Problema este la ce aeroport vei ateriza? Cel de la Atena sau din Salonic?
Daca este in Salonic, poti opta pentru peninsula Halkidiki pe bratul Sithonia care este mai ieftin fata de primul.
Totul conteaza de perioada de sedere si daca esti tu singura sau mai esti cu alti prieteni. Chiar daca am case de inchiriat pentru turisti, acei bani pe care ii ai, nu pot face nimic aici, mai ales ca toate s-au scumpit de anul trecut foarte multe.
Pana la vara cand vei veni, iti recomand sa mai strangi banuti pe langa acei 400 euro (incearca sa mai strangi cel putin 300 euro), problema este ca sunt prea putin. Doar pe cazare se vor duce in jur de 300 - 400 euro si asta daca este undeva doar in luna iunie, caci lunile iulie si august sunt lunile de varf si foarte scumpe! Cu 100 de euro nu prea ai ce face, se vor duce intr-o clipa. Vei pofti de mancarea de la taverna ori fast-food, esti obligata pe la spate sa te deplasezi cu autocarul/taxiul intre statiuni ori pana la plaja (depinde de locatia unde esti cazata). Cu 100 de euro in buzunar se vor duce in 2 zile. Esti la risc! Vei ajunge tot la mana parintilor sa-ti trimita bani prin Western Union pentru ati termina vacanta. Parintii tai au dreptate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu i ti ajung 400 euro, clar ai nevoie de cel putin 1000 euro.

| Andreeaa20 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Exact asa mi-a spus şi mama, nu inteleg de ce mi-ar trebui atația bani pentru 4 zile?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaa20):

Pentru ca pandemia a scumpit tot si aici si la straini, sa nu crezi ca doar in țară preturile sau dublat, peste tot sau dublat datorita acestei pandemii de Covid si a scumpirii benzinei si motorinei, este inflatie atit la români cît si la straini, daca nu ai 1000 de euro nu te aventura in strainatate ca sa ce sa stai in carantină? Si nici sa ti faci credit bancar nu merita la ce dobînzi mari vei avea de platit, pentru ce pentru 4 zile de concediu, si in 4 zile nu ai timp sa te odihnesti sa vizitezi nimic daca va trebuii sa stai in carantină, ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Andreea! Ai mai fost sau mai mergi in vacanță in Grecia?

| LordCristobal a răspuns:

Depinde unde mergi in Grecia.
Eu am fost in 2019 in Paralia Katerini, Riviera Olimpului si am dat 22 milioane pe un sejur de 7 zile in regim demipensiune.
Eu cu 300 de euro m-am descurcat binisor.
Bine zona nordica a Greciei e mai ieftina dar zona sudica si insulele mai renumite(Corfu, Santorini) sunt mai scumpe si iti trebuie buget mai mare.

| MihaelaDart a răspuns (pentru LordCristobal):

Din 2019, preturile s-au majorat, mai ales din acest an cand si electricitatea s-a scumpit cu 50% in Grecia.
Pe langa acei 300 de euro cu ce transport ai ajuns pana in Grecia? Mentioneaza si asta si nu da aluzii desarte unei persoane care viseaza la Grecia!

| LordCristobal a răspuns (pentru MihaelaDart):

Mihaela,am fost cu autocarul dus-intors.

| MihaelaDart a răspuns (pentru LordCristobal):

Pai vezi, si ala costa 180 euro dus-intors plus cheltuielile pe care le faci acolo. Am citit o alta intrebare de-al Andreei ca si-a luat deja bilet dus-intors dar de la ce aeroport in Grecia va fi aterizarea nu se stie. Preturile din 2019 s-au majorat mult de tot, in toata Grecia.

| haileewatson a răspuns:

In Grecia unde?!
Ca de exemplu daca mergi in Thasos 4 zile, cu masina, la un hotel de 3 stele, te-ar costa cam 500 de euro de persoana.

Daca mergi in Santorini, 4 zile, cu avionul, la un hotel de 3 stele, te costa... 1000 de euro sa zicem.

| haileewatson a răspuns:

Acum o luna nu aveai loc de munca si acum mergi in Grecia. Eu zic sa fii mai responsabila cu banii si sa te gandesti pe termen lung.

| Crescent a răspuns:

Ai vazut preturile de la hotel? Calculeaza cam cat ar veni pe 3 nopti si vezi dupa.

| anasimina a răspuns:

Buna! in ultima vreme preturile s-au scumpit si in Grecia, ca peste tot. Depinde foarte mult de tipul de cazare pe care il alegi (cat de luxoasa sa fie, locatia e si ea importanta), unde vrei sa mananci (street food sau restaurante a la carte) si mai ales ce vrei sa vizitezi. Intrarile la obiective nu sunt enorm de scumpe, dar daca ai multe pe lista se aduna. Daca te ajuta iti las aici un link unde am povestit detaliile vacantei din Atena https://beachingtravel.ro/atena/

Vacanta placuta!