| isa_9377 a întrebat:

La 15 ani cand mi-am facut buletinul cei de acolo mi-au anulat certificatul de nastere pentru o greseala de ortografie ce trebuie sa fac sa am alt certificat unde sa ma duc si ce copii dupa acte ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civila, art. 61, rectificarea certificatului de nastere se face in temeiul dispozitiei primarului localitatii in care se afla registrul de stare civila(unde a fost inregistrata nasterea), din oficiu sau la cererea ta, cu avizul SCLEP. Cererea se poate depune la Primaria de domiciliu sau la SCLEP si va fi insotita de acte doveditoare, respectiv actul din care rezulta numele/prenumele scris corect, fara greseala de ortografie si certificatul de nastere anulat. Succes!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cine sunt "cei de acolo"? In principiu un act nu poate fi anulat de oricine, chiar daca este gresit. Trebuiau sa te trimita la institutia care l-a eliberat pentru a-l anula si a-ti elibera un altul.
In privinta taxei de eliberare, perceperea ei ar fi si mai aberanta. De ce sa platesti pentru o greseala care nu iti apartine? Nu e vorba de suma, e vorba de principii, nu poti fi obligat sa platesti o taxa doar pentru ca institutia respectiva nu a fost in stare sa completeze corect un formular. Greseala este a institutiei, prin urmare trebuie sa suporte toate costurile de inlocuire si totodata sa isi ceara in mod oficial scuze pentru toate neplacerile create.

| Skylerx a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa mergi in primaria orasului (satului sau comunei, unde te-ai nascut) cu buletinul pentru a face un nou certificat de nastere. Pentru el trebuie sa platesti nu prea mult (la mine a fost de 10-20 lei) si mi l-a dat in 1-3 ore. Sper ca ti-am fost de ajutor. La revedere!

| K.Samuel a răspuns:

A trecut si sotia mea prin procedura asta acum doi ani, dar nu mai stim exact care a fost procedura. In mare, trebuie sa te duci cu buletinul la primaria localitatii in care te-ai nascut si sa faci o cerere de eliberare a unui nou certificat de nastere de la serviciul de evidenta a populatiei. O sa achiti o taxa nu prea mare (10-20 de lei) si o sa-ti fie eliberat in 2-3 ore. Cam asa s-a intamplat in cazul ei.

In concluzie, da un telefon la primaria localitatii in care te-ai nascut si o sa afli toate detaliile de care ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioandelasal/ Un simplu functionar poate anula un certificat de nastere? daca da! de cind? ( adolf )