| WhatheWow a întrebat:

Cine are mai multe sanse sa ajunga in Rai; un ortodox, un catolic, un mormon, baptist, adventist, islamist,?

Răspuns Câştigător
| TheTigerX a răspuns:

Un credincios autentic.

| WhatheWow explică (pentru TheTigerX):

Si cine e mai autentic, din religiile enumerate; sau nu conteaza?

30 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu hotareste.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cat timp fiecare religie crestina va fi rasista, va ramane despartita intre ea prin multe religii/secte care se dujmanesc si care va afirma divesritatea nu va ajunge nimeni in locul mistic de salvarea.

Ei bine daca In religia crestina rasiszmul religios nu este pacat, atunci fiecare va ajunge acolo.

| alexandra2859 a răspuns:

Un ateubig grin

| TheTigerX a răspuns (pentru alexandra2859):

Poate primesti si fundahee hee

| alexandra2859 a răspuns (pentru TheTigerX):

Poate.

| TheTigerX a răspuns (pentru alexandra2859):

Uite ca am primit si eu prima funda

| alexandra2859 a răspuns (pentru TheTigerX):

Bravo tie.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Un credincios autentic. Vorba lui TheTigerX.
Parerea mea este ca nici un crestin nu stie adevarul in totalitate.
http://www.alarabiya.net/articles/2012/02/26/197060.html

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow explică (pentru U2lrish):

Esti tare la copy&paste, pretenas!

| doctorandus a răspuns:

Mormonul vrednic nu ajunge-n rai, ci ajunge Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Ateii vor ajunge in rai sti de ce? ca si dumnezeu e ateu desi ne va intelege de ce i negam exitenta de parca el ar crede in zeii, nu exista dumnezeu traiestesti viata rational

| WhatheWow explică (pentru RAY):

Buna afirmatie : " Dumnezeu e ateu!"; imi place.

| Dorugar a răspuns:

Ai uitat sa-l pomenesti pe Dracu!
Ceilalti enumerati nu au nicio sansa sa ajunga in Rai pentru ca Dumnezeul lui Moise nu are in oferta sa asa ceva!
Raiul a aparut impreuna cu Diavolul si anume in NT

| Miauti a răspuns:

Un om simplu care nu e ortodox, catolic, mormon, baptist, adventist, islamist... unul care va crede.

| unul1 a răspuns:

Eu nu cred in rai sau in iad, eu cred in reincarnare. Dupa faptele care le-ai facut in viata anterioara o sa incepi viata urmatoare. Daca ai fost violator, criminal e foarte posibil sa te nasti intr-o familie rea din toate punctele de vedere, in schimb daca ai fost bun o sa ai o familie mai buna. Religile au ales sa le zica oamenilor ca pot merge ori in iad ori in rai ( sau in purgatoriu conform catolicilor ) ca sa ii impinga pe oameni de la spate sa fie mai radicali si mai buni. Cu ideea de reincarnare multi nu ar mai avea discernamant. Eu de ex. botezul il vad ca iertarea pacatelor dintr-o viata anterioara (bineinteles o iertare simbolica care iti echilibeaza acea "karma" sau cum vrei sa-i zici), spovedania o vad ca eliberarea de faptele rele pe care le-ai comis in decursul vietii de care trebuie sa-ti para rau, impartasania o vad ca pe un fel de ritual care sa intareasca ideea ca am lasat pacatele ( painea si vinul care au fost niste alimente de baza ale omului ). Omul are acea constinta care ii spune ce e bine si ce nu sa faca. Chiar daca jihadul le impune islamistilor sa uciga oameni de alte religii tot nu omoara alti oameni "usor". Mohammed oricum se referea prin jihad la razboiul interior pe care toti trebuie sa-l purtam pentru a fi mai buni, nu neaparat la razboiul razboi. Din biblie Ioan avea propria religia, dar scopul era sa fie credincios (bun). Oricum sa zicem ca ai o singura viata si dupa iad sau rai... de ce unii au noroc sa se nasca intr-o familie buna si alti fara un picior, cu probleme psihice, in salbaticia africana unde nu au de unde sa bea apa etc? In acest caz ar fi Dumnezeu drept cu toti?

| WhatheWow explică (pentru unul1):

Si copiii care mor de foame, ce-i cu ei si cum se reincarneaza?

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow explică (pentru U2lrish):

Si care-i religia revelata?

| Raynn a răspuns (pentru U2lrish):

Ma scuzi dar mananci ****.
Toata idea de viata de apoi la crestinism este ca si alergatu pe o banda rulanta ca sa ajungi la ciocolata de pe masa.

| Anonim54321 a răspuns (pentru WhatheWow):

Poi cel mai bine antreaba buiblia daca o intelegi ati poate dezvalui multe lucruri, daca ati doresti cu adevarat roaga-te la Dumnezeu si el va gasi o calea pentru tinewinking

| unul1 a răspuns (pentru WhatheWow):

Asta deja nu o mai stiu dar daca ar exista numai rai sau iad nu mi s-ar parea normal unii sa aiba o familie buna alti o familie despartita care il bate pe copil si il trimite la cersit. Biblia e biblie... limba ebraica e moarta si sa nu uitam ca preoti catolici o traduceau dupa bunul plac si dupa profit. Vaticanul tine secrete muuuult mai multe evanghelii si scrieri care ar resturna lumea pe care o stim. Cei care nu s-au interesat deloc de reincarnare sa citeasca cazuri concrete in care oamenii isi amintesc de vietile anterioare si tot felul de cazuri. Acum eu las 2 linkuri de la "cel mai mincinos sait" care poate va va lumina de ce cred eu in reincarnare : http://www.descopera.ro/......spiritului si http://www.descopera.ro/......incarnare. Inainte sa comentati mai multe puteti citi de aici macar printre randuri;)

| WhatheWow explică (pentru Anonim54321):

Merci de sfat, ai fost beton!

| unul1 a răspuns (pentru Anonim54321):

Asta e o prostie. Dumnezeu (cel din biblie) nu i-ar introduce idei in cap cu forta, pentru ca l-ar lasa singur sa aleaga intre rai si iad.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Toti ajungem in acelasi loc in functie de pacatele noastre

| phantomitza a răspuns:

Cine face voia lui Dumnezeu si cine hotaraste Mantuitorul caci cu puterea noastra nu ne putem mantui.

| sebydoda a răspuns:

Cei care o sa ajunga in rai sunt cei credincosi lui dumezeu care sunt ortodoxi catolici si batisti dar doar daca sunt credinciosi

| andreea9715 a răspuns:

Oricine crede in Dumnezeu, il recunoaste pe El ca singur Mantuitor si isi preda viata in mainile Lui.

| NugHond a răspuns:

Un violator.