| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Ce acte îți trebuie pentru a-ți face buletinul? Poți sa te duci singur sa ti-l faci?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Certificatul de nastere si un tutore legal care sa te insoteasca
NU te poti duce singur
dar
daca ai o problema cu tutorele legal, atunci te poti duce sa depui plangere, AI DREPTUL sa o depui anonima, iar politistii or sa vina si o or sa ii dea cel putin amenda pentru faptul ca nu e responsabilitatea ta sa iti faci buletin, ci a lui, iar (ca tu sa fii acoperit) ei or sa spuna ca au primit certificatul de nastere al tau si asa si-au dat seama ca nu s-a venit dupa buletinul tau, si deci se incalca legea

PS daca ne dai mai multe detalii care ar fi motivul pentru care vrei sa te duci singur, te ajutam mai binewinking

| Anonimafarahaz2 explică (pentru Bizon95):

Nu vreau sa mă duc singura, eram doar curioasa dacă se poate merge singur happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa te duci singur, pentru ca nu ai inca acest drept.
Trebuie sa mergi insotit de un parinte, cu buletinul parintelui si cu actul de propietate al casei (in original si copie)
Mai trebuie :
- certificatul tau de nastere (in original si copie xerox)
- taxa de timbru de 7 lei, platita la Administratia financiara di orasul tau, speciala pentru eliberare buletin
La ghiseul de la Evidenta Populatiei, se complteaza o cerere tip, de catre tine si parintele care te insoteste, se ataseaza documentele cerute si se depune la ghiseu.
Oficiantul le primeste, le verifica si te invita inautru sa-ti faca poza de buletin, urmand ca in 7-10 zile, sa ti se elibereze buletinul.
Te anunta ei cand sa mergi sa-l iei.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Mergi la secție și vezi ce ai nevoie. Și dacă e primul buletin mi se pare că trebuie să fie cineva alături de tine. După ce devii major da, te duci singur. Și tot la secție găsești ce acte ai nevoie. Sau pe site-ul instituției.

| Ionel_Tulbure_1992 a răspuns:

Cererea pentru eliberarea actului de identitate,

actul de identitate al unuia dintre părinți sau al reprezentantului legal,

certificatul de căsătorie al părinților sau, după caz hotărârea judecătorească definitivă și irevocabilă prin care se stabilește căruia dintre părinți îi este încredințat minorul, dacă părinții sunt divorțați, original și copie,

documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original și copie,

chitanţa reprezentând contravaloarea cărții de identitate.