| StrongHeart a întrebat:

Ce ar trebui sa citeasca orice cetatean pentru a isi cunoaste drepturile si obligatiile in afara de Constitutie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este mult de citit, sunt multe legi, in primul rand codurile penal, procedura penala, civil, procedura civila, regimul juridic al contraventiilor si cateva acte normative privind contraventiile, etc.

| StrongHeart explică (pentru Ioandelasal):

Nu vreau sa devin avocat sau ceva, doar sa stiu cand drepturile imi sunt incalcate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru StrongHeart):

Era foarte clar ca nu vrei sa devii avocat dar ai intrebat si ti-am raspuns. Ti-am si spus ca este mult de citit. Toate actele normative indicate contin drepturi si obligatii si inca multe altele, dar le-am indicat cele care contin drepturi si obligatii pentru toti cetatenii si sunt de aplicare generala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Codul civil si codul penal.

| MaryMaria333 a răspuns:

E ceva pe baza de buna cuviinta? Atunci "cartea de bune maniere"