| tsal24 a întrebat:

Ce arme am voie sa port pe strada sau intr-un magazin?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula este ca poti purta unele arme neletale, dar nu in toate locurile si nu la evenimente, de asemenea nu le poti folosi fara drept.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| tsal24 explică (pentru Ioandelasal):

Cum ne putem apara daca suntem atacati?

| Ioandelasal a răspuns (pentru tsal24):

Te poti apara folosind o arma de genul celeia cu care esti atacat sau un spray iritant-lacrimogen, fara a depasi legitima aparare.

| tsal24 explică (pentru Ioandelasal):

Mai am o intrebare. Ce inseamna sa depasesti legitima aparare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru tsal24):

Inseamna ca apararea depaseste necesitatea inlaturarii atacului, de ex. cand atacul inceteaza cel care s-a aparat continua sa-l atace pe atacator sau ca exista disproportie mare intre armele folosite la atac si cele folosite la aparare.

15 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Grenade, bombe, mitraliere, tot ce vrei.
Oops!, am uitat, aici esti in Romania si e ilegal sa ai la tine chiar si arme taietoare-despicatoare (nu numai cutit dar nici macar briceag), ca sa nu mai zic de arme de foc.
deci pe scurt nimic, nimic care sa poata fi considerat arma. ca o modalitate de a ocoli legea insa poti sa-ti iei cu tine "unelte", un cutter de exemplu e mai eficient decit un cutit si nu e considerat arma.

| J0B0MAT a răspuns:

Spray tranchilizant si un briceag.

| untu a răspuns:

Ar trebui sa aveti permise de port arme legale! Armele albe( cutite, briceaguri) nu aveti voie, este arme ilegale si interzise!

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Din cate stiu poti avea la tine pistol cu aer comprimat pana in 10 jewls sau cutite/brceag cu lama mai mica de 5 cm.

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Spray paralizant

| Legend123 a răspuns:

Pumnu bossule, cea mai tare arma big grin

| tsal24 explică (pentru Legend123):

Te referi la asta http://images1.okr.ro/......00_700.jpg

PUMNÁL, pumnale, s. n. Armă albă cu lamă scurtă, cu două tăișuri și cu vârful ascuțit; stilet, jungher.

| Wehrmacht a răspuns (pentru tsal24):

Da,cel mai probabil la aia din poza se refera.Am auzit o gramada de oameni care habar n-au ce-i ala pumnalul.

| intrlp a răspuns:

Stiu ca poti detine arme dar sa nu le scoti pe stada.Cunosc pe cineva care vroia sa isi ia un pistol cu care sa isi omoare sefa.Sunt multe siteuri si dealeri.

| intrlp a răspuns:

De aia ne luam veste antiglont.A mai vazut cineva masinile militare de pe la Sibiu?

| tsal24 explică:

Ai vrut sa spui spray paralizant?