| Corcodushu a întrebat:

Daca se ia unul de tine pe strada din senin și tu îl vatanezi in legitima apărare cu cuțitul cum demonstrezi că ai făcut -o ca sa te aperi?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti demonstra doar daca ai probe, respectiv martori sau video.
De altfel, pentru a fi legitima aparare trebuie ca apararea sa fie proportionala cu atacul.
Mai mult, poti fi si tu condamnat, chiar daca s-ar retine legitima aparare, daca fapta ai comis-o in anumite locuri sau la anumite evenimente unde este interzis portul cutitului, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Violleta2022 a răspuns:

De ce aveai cutit la tine?
Cutitul este considerat arma alba si poti sa fii arestat sis a faci puscarie, fiind considerat ca erai pregatit oricum sa provoci sau sa tai pe cineva, de aceea ai si luat cutitul cu tine pe strada.
Deci, cum demonsterzi ca ala te-a atacat, daca tu premeditat ai plecat cu arma ilegala la tine, ca sa-l tai?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca el nu are nicio arma si tu il ataci cu un cutit numai aparare nu se numeste

| Brizbriz a răspuns:

In rrrrominica, NU prea poti
in lipsa oricarei dovezi externe (martori, camere de supraveghere, etc.) e numai cuvantul tau impotriva cuvantului lui, iar el e vatamat, asta fiind singurul lucru dovedibil

| StrongHeart a răspuns:

Depinde, se poate demonstra cum ai actionat in functie de rana. Dar eu zic sa cauti o cale mai pacifista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apelezi la martori. Daca au existat.

| tudorvolcano a răspuns:

E aproape imposibil cu un cuțit.
Ce cauți cu un cuțit pe stradă, vrei să înjunghii pe careva?

Ai spray paralizant, lasere care să le bagi în ochi, eventual învață să te aperi, sau chiar mai bine, să fugi.

Dar să cari cuțitul după tine și să îl și bagi în cineva poate constitui cauză pentru tentativă de omor, dacă acela are relații bune în justiție, poliție etc., și știe să se apere în instanță.

Un om făcuse 3 ani de pușcărie pentru o palmă, gândește câți poți face tu.
Cel mai probabil, mult mai mult, dacă nu ai ajuns la maturitatea în care să știi că un cuțit de bagă mai degrabă în probleme încât să te scoată, înseamnă că nu ai încă nici maturitatea și înțelepciunea încât să știi să te aperi în instanță.

| Edwardmline a răspuns:

Eu am luat un cutit de pe neramo.ro si e ok sau aici mai exact. https://www. neramo.ro/caut? TextDeCautat=cutit+morakniv&ClasaCautare=0