| Antipaticu a întrebat:

Daca omor pe cineva in legitima aparare, voi merge in iad?

28 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Mereu ma intriga un lucru ...la inceputul fiecarui conflict armat, si la fiecare deplasare. aramata nationala este binecuvantata de patriah!
Este foarte corect.dar teoretic biserica nu ar trebui sa se opuna puterii armate si a confilctelor militare?
...adevarul este ca nici biserica nu isi poate imagina o lume fara razboaie si amenintari

Răspuns utilizator avertizat
| Apache a răspuns (pentru Antipaticu):

100% adevarat din pacate...

| mgtow a răspuns:

Da, cel mai bine e sa fugi sau sa ii dai cu dezodorant ca sa-l usture ochii si scapi.

| ZvT a răspuns:

Mi-ai adus aminte de o fază penală... 2 prieteni au batut un ţigan pentru că-şi bătea copilul şi-l trimitea la cerşit după care ţiganul se ridică şi spune "Să vă dea dumnezeu sănătate. "

| KodrutZ a răspuns (pentru ZvT):

Inseamna ca nu l-au batut suficient de bine, daca a reusit ala sa se ridice si sa mai si vorbeasca.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Nu te duci la campionatul modial de auto aparare! laughing

| AlinaaAli a răspuns:

Asta a fost ceva de genu: de ce sa il las sa ma omoare cand il pot omora eu?laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| ForJesus a răspuns:

O sa te duci dracului în iad direct! laughing

| iEmonel a răspuns:

Daca nu omori atatia oameni cati erau in Ierihon nu mergi in Iad.

| iulicika1414 a răspuns:

Pai nu stiu. posibil sa mergi. Dumnezeu nu alege intre legitima aparare si razbunare (moarte anumit construita)El a spus ''daca cineva incearca sa te omoare, lasa-l tu incer vei fi rasplatit cu bine, el pe pamint va avea chinuri mari''

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru Antipaticu):

Pai nu stiu, pina sa ajung sa iau o concluzie in acest scop, ma voi starui sa fac lucrurile sa decurga normal si sa ajung la aceia ca pe mine nimeni nu are de ce sa ma omoare!

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru Antipaticu):

Incerc sa-l ignor,nu reusesc,il ucid in legitima aparare, daca e nevoie daca nu ii ofer o lovitura frumoasa :-Ddupa care plec, cu gindul ca voi ajunge in iad la sigur! pentru ca nu e unikul pakat pe care il fac.lumea e plina de pacate

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru Antipaticu):

Sigur ca sint de acord pur si simplu ti-am raspuns indiresc la intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| SEAL a răspuns (pentru iulicika1414):

Unde ai citit tu asta in Biblie? sau asa ai auzit?

| iulicika1414 a răspuns (pentru SEAL):

Am vorbit la o lectie de religie cu proful nostru ...si sa stii nu avea cum sa ma minta.e calugar!

| SEAL a răspuns (pentru iulicika1414):

E cea mai mare tampenie
in Biblie scrie ca viata trebuie pretuita

Răspuns utilizator avertizat
| SEAL a răspuns (pentru Antipaticu):

Propria viata trebuie pretuita, de ce sa il las pe unu sa ma omoare cand pot sa il impiedic

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

De ce nu-ti pui intai intrebarea:exista rai sau iad?

| SamSon a răspuns:

Rai-ul si Iad-ul sunt doar niste teorii. Nimeni nu stie ce se intampla cu sufletul dupa moarte! Pana la finalul vietii vei fi cercetat penal

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu avem asa ceva. Omul nu se apara. Iisus a spus sa intoarcem si celalat obraz.

| LeonardRoller a răspuns:

Mie imi lace de tine fiindca nu vrei sa faci vreun pacat.Esti un om foarte credincios.In concluzie, daca chiar ai vrut sa faci altceva, de exemplu te joci pe un acoperis unde este o scandura ascutita intr-un varf, sari pe acoperis si scandura sa cada si sa pice in capul unui om iar omul sa moara, dar doar daca nimeni nu tea avertizat sa faci asta, atunci este pacat dar care poate fi iertat prin spovedanie.In cazul in care un imbatat vine si vrea sa te omoare cea mai buna solutii este: daca sti cum sa te aperi, il pui la pamant, in ranesi dar nu il omori, si apoi fugi. Il denunti la politie si ai scapat de toata problema.Dar daca il omori cand te aperi acesta este un pacat foarte mare si poti ajunge in iad.Dar daca nu sti sa te aperi si nai nici o arma de aparare la tine(de exemplu un spray cu piper) ii dai cu piciorul la punctul sensibil cat poti tu de tare si apoi fugi strigand ajutor.Nu trebuie sa-ti fie rusine daca faci un asemenea lucru.Tu ca si cum te-ai aparat.Niu lua pe alti in seama daca rad de tine. Sper ca team informat!