| anonim_4396 a întrebat:

Ce atributii are prim ministrul Romaniei? Cum e el verificat daca le indeplineste? E sanctionat daca nu-si face treaba?

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Totul este scris in LEGE nr.90 din 26 martie 2001
privind privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor pe care poti sa o citesti pe http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=26855 FAza cu verificarea si sanctionarea crezi insa ca in Romania se poate aplica? Eu ma indoiesc... la noi ca la nimeni.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Actualul prim-ministru are rolul de a pupa in fund presedintele. Nu e verificat, pentru ca lui i se rupe de noi; pentru ca noi nu contam, umilinta a devenit un mod de a trai. Modelele noastre in viata au devenit caii putere germani, fusta scurta hollywoodiana, marketingul vinde absolut orice la noi. Si mai spunem ca la noi se invata, cand am devenit o natiune de importuri second hand si cu termen de expirare in 2 saptamani.
Sanctiune? Ce e aia? Are imunitate. Cazul lui Nastase e mai mult decat graitor!

| Parintele a răspuns:

Inafara de ce scrie in lege face ce vrea sau mai bine zis nu face ce-i cere legea. Si nu-l trage nimeni la raspundere ca e prea multa influenta la mijloc.

| Ben. a răspuns:

Boss sef.nu-l verifica nimeni.eu nu am auzit ca tariceanu sa fi fost verificat sau sanctionat dupa dezastrul care l-a lasat in romania, si nici aia din inainte...