| AlexDorinel a întrebat:

Ce/cine a provocat criza din 2009?

5 răspunsuri:
| Vasilicamosbatran a răspuns:

Mama mea

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Criza a inceput in 2007, decembrie, prin criza de lichiditati in SUA. A oscilat o vreme si s-a intensificat in iulie 2008 si a sarit in spetembrie 2008. Una din cauze ar fi politica de dobanda monetara a SUA, pentru locuinte. S-au dat credite cu dobanzi foarte mici si a luat credit cine a vrut si cine n-a vrut. Multi spun ca si marii bogatasi, ascunsi, ai lumii ar fi de vina deoarece sunt singurii care au iesit imbogatiti din criza!

| anonimg a răspuns (pentru Salontanul):

Da, din 2007 a aparut criza; si da, cauza a fost din America. Din pricina unor afaceristi fara minte; si lacomi pe deasupra. Si nimeni nu este tras la raspundere. Toate tarile ar trebui sa fie independente financiar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonimg):

Cam asa este!

| Zuzu1991 a răspuns:

Bancile mici si mijlocii, care au dat credite in draci, la oameni care nu se calificau (vanzatoare la taraba in Brazilia, imprumut de iti cumparai o casa intr-un orasel din state) si care credite ei nu le pierdeau daca nu erau rambursate, pentru ca erau asigurate, iar asiguratorii la un moment dat au dat kix

de atunci, la orice imprumut te verifica si la chiloti, inainte sa il aprobe