Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a primi alocatii pentru copii in Italia si ce documente mi trebuiesc.

8 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Daca esti angajat cu carte de munca in Italia, mergi al IMP si ti se va da un document pe care-l aduci in Romania la Caa de pensii si ajutor social.

| AliveOne a răspuns:

Sa ai cetatenie

| TeddyPaul a răspuns:

Prima data trebuie facuta o cerere... dupa aceea statul italian sau ma rog cum o fi iti va trimite acasa niste foi.Foile alea trebuie completate cu datele copilului sau copiilor cum ar fi:

-Ce clasa ii
-Care ii venitul lunar (al parintilor)
-Daca cuma copilul lucra/a lucrat
-Daca sta cu parinti s-au familie adoptiva...etc...

Dupa aceea iti vor spune ei ce acte trebuie sa pregatesti si alte documente

Eu si soramea am depus acte in Germania si ne vine lunar 600 de euro pe persoana! BAFTA!

| ellutza a răspuns (pentru TeddyPaul):

Daca ati depus actele in Germania locuiti in Romania? ce acte trebuiesc?

| TeddyPaul a răspuns (pentru ellutza):

Pai am trimis certificatul de nastere, copie buletin si inca ceva.Sincer nu stiu maicamea sa ocupat de astea si da locuim in Romania i-ar banii intra pe cont!

| Sănduțța a răspuns:

Poti sa faci o cerere catre primarie si ...va merge cu siguranta

| Maxim_Alex_1992 a răspuns:

1) trebuie sa fi rezident italian sau macar unul dintre parinti sa aiba domiciliul in Italia.
2) iti trebuie o adeverinta de salariat din Italia sau o instiintare de venit lunar de la stat... copie dupa cert de nastere a copilului si cop dupa un bulet al parintilor. sper ca te-am ajutat bafta

| elisa17 a răspuns:

Iti recomand sa consulti un avocat happy sunt site-uri pe net special concepute pentru intrebari cu caracter legal, succes!