| flavius01 a întrebat:

Ce credeti ca se va intampla acum in Romania odata cu schimbarea presedintelui asa fortat? Sincer, eu incep sa am niste temeri. Nu stiu ce sa zic de USL-ul asta, dar vad ca europenii au inceput sa creada ca nu mai respectam statatul de dreapta si vor sa ne excluda din cat mai multe chestii. S-ar putea sa ne schimbam regimul politic? Ce credeti? Care va fi viitorul Romaniei?

21 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Păi dacă cei din west şi-au dat seama de ce se întâmplă în România, şi nu sunt români, îmi pare rău că mulţi confraţi de-ai noştri se lasă amăgiţi de propaganda comunistă, dar, pe de altă parte mă bucură faptul că tot mai mulţi tineri încep să înţeleagă mârşăvia. Esenţial este ca noile partide de dreapta şi tinerii politicieni de dreapta să poată opri ciuma roşie dar pentru acest lucru ar trebui să dăm un semnal printr-un vot negativ dat acestor impostori, după cum a zis şi AdamLevine.

| Hombre a răspuns:

Curtea Constitutionala a Romaniei s-a pronuntat. Orice discutie pe tema aceasta e incheata. Indiferent ce spun cei de afara nu are nicio relevanta pentru noi. Daca Basescu mai ramane presedinte hotareste poporul nu cei de afara. Ceea ce se intampla acum in Romania este decizia propiilor politicieni fara amestecul numanui si este o dovada clara ca Romania este de sine statatoare si isi decide propiai soarta prin votul poporului suveran. Nu pune-ti botul la vrajeala lui Arthur, acest pupincurist Basist care dupa mintea lui noi trebuie sa dam socoteala celor de afara si il prezinta pe dracu' sfant. Te astept la duel Arthur, dar esti prea las, fricos si nepregatit sa intri in polemici cu mine.

| miradoniz a răspuns (pentru Hombre):

De fapt nu s-a pronunțat, știi? adică s-a pronunțat asupra unei legi care a fost DEJA schimbata printr-o ordonanță de urgenta! iar aceea ordonanță nu mai poate fi schimbata decât de autoritatea suprema-guvernul-dacă asa vrea el!

| Hombre a răspuns (pentru miradoniz):

N-am mai dat amanunte, dar fiindca venii vorba CCR din punctul meu de vedere emite hotarari ilogice si se contrazice singura. Spre exemlu acum validat legea Nr.3/ 2000 mai precis art.5 (alin.) 2 care prevedea ca "referendumul este valabil daca la acesta participa cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale". Deci unde este ilogica; la alegerea in funtie a presedintelui trebuie jumatate +1 din voturile exprimate iar la suspendare jumatate +1 din numarul inscris pe liste. Iar la referendul din 2007 cu aceiasi problema pentru suspendare era nevoie de jumatate din voturi exprimate, iata doua solutii in aceiasi cauza, cu alte cuvinte acelasi magar odata e vazut vaca si o data taur.

| miradoniz a răspuns (pentru Hombre):

Fratele meu a văzut răspunsul tău și îți da 100% dreptate.(un răspuns de 5 steluțe)hee hee

| mgtow a răspuns:

La dat afara pe ala care fura, acum se mai fac dosare penale pentru ceilalti corupti si va fi bine in viitor pentru ca s~a furat destul in trecut.

| anyia a răspuns:

Stai si te minunezi de cretinismul excesiv ce a iesit la suprafata de cand cu suspendarea lui Basescu. Acum cativa ani(foarte putini!) poporul nu stia ce cuvinte sa mai foloseasca pentru a-l jigni pe dom' presedinte care nu face nimic bun pentru tara asta: betiv, curvar, hot, incult, cretin, cu asa pomana de fata in casa care nici sa vorbeasca nu stie. Era omul rautatilor si aia care stateau bine mersi zbierau "voi l-ati votat, suportati!". Acum poporul roman, un popor luminat, demn, plin de respect, iese in strada "lasa ca Base a facut mult bine patriei, il votam din nou". Serios!? Toti arunca in colo si-ncoace cu plagiatul lui Ponta ca deh, trebuie sa gasim ceva ce sa scartaie. Sa-i fie rusine ca a facut acest lucru, corect, de acord, insa de ce nu ne uitam la incultii astia ce pana acum ne-au reprezentat tara? Oameni care au ajuns sa aiba posturi inalte desi nu stiu sa vorbeasca si-i doare undeva de politica, insa ei sustineau tot ceea ce facea chiorul asta imputit. El a furat ca de mult a putut, si-a batut joc de noi si acum sariti si pupati-l in fund! Bravo, romani patrioti!
Asta e o problema ce trebuia rezolvata aici, fara includerea "europenilor intelepti" care n-au nici o treaba cu situatia din tara noastra. Insa vad ca ne place sa facem cunoscut tuturor faptul ca suntem niste prosti. Regimul politic nu se va schimba, vom continua sa traim in acelasi rahat, din pacate. Un viitor nu prea colorat, nu!?

| Omulrational a răspuns:

Atata limp cat la Parlamentul European suntem reprezentati de un fost procuror comunist,Monica Macovei,care se lupta tocmai impotriva propriei tari, atunci o sa ramanem rusinea Europei.Cei ce il pupati pe Basescu ar fi bine sa mai va inchideti gura, Basescu ne-a facut tampiti si ne-a spus sa plecam din tara, daca un fost marinar care a incendiat mai multe nave in Franta si a vandut o intreaga flota pe nimic mai poate fi reales, ne meritam soarta.Nu vedeti ce propaganda ieftina este pe Basescu, dar pe mine ca cetatean ce ma intereseaza ce a plagiat Ponta, e treaba lui daca a plagiat sau nu, atata timp cat nu imi produce nimic rau, dar guvernul Boc a produs cel mai mare rau Romaniei prin masurile abuzive si prin hotia de care au dat dovada.Chiar asa sa il mai voteze cineva pe Basescu? Pe Udrea? Pe Boc? Pe MRU? Acestia sunt de domeniul unei triste amintiri.

| Elvina a răspuns:

Va fi acelasi regim. Suntem condusi tot de comunisti si de gasca lor. Iliescu facea parte din PCR si apoi a ajuns presendinte. Toata gloata e inteleasa. Urmaresc un singur scop> propria imbogatie, restul nu conteaza.

| Arthur a răspuns (pentru Elvina):

Elvina, dacă Traian Băsescu era comunist îl mai dădeau jos?
Dacă Traian Băsescu era comunist ar mai fi condamnat oficial comunismul în parlament : " Ca sef al statului roman, condamn explicit si categoric sistemul comunist din Romania, de la infiintarea sa, pe baza de dictat, in anii 1944-1947 si pina la prabusire, in decembrie 1989. Luind act de realitatile prezentate in Raport, afirm cu deplina responsabilitate: Regimul comunist din Romania a fost ilegitim si criminal. Condamnind sistemul comunist din Romania, imi afirm admiratia pentru eroismul celor care s-au opus dictaturii, de la luptatorii din rezistenta si militantii partidelor politice anihilate de comunisti si pina la disidentii si opozantii perioadei Ceausescu. "
Nu, Traian Băsescu nu este comunist!

| Elvina a răspuns (pentru Arthur):

Tu crezi tot ce spune ala? A spus ceva Basescu vreodata adevarul in viata lui? Eu am spus ca Iliescu era comunist nu Basescu.

| Arthur a răspuns (pentru Elvina):

Bine Elvina, atunci hai să-l credem pe Ponta :
" In martie 2010, Ponta a declarat ca el si liderul PNL, Crin Antonescu, sunt ca Fidel Castro si Che Guevara, doar ca "dictatorul" este inca la Palat, referire la presedintele Traian Basescu.
"Daca tot ziceti ca am fost rebeli, cred ca suntem, sper ca domnul Antonescu sa nu se supere, ca Fidel Castro si Che Guevara, dar dictatorul inca n-a fugit, adica dictatorul e tot aici. Noi am coborat din munti, dar dictatorul e inca la Palatul lui asa ca lupta continua. Dar si ei s-au despartit la un moment dat", a sustinut Victor Ponta "
" Victor Ponta a declarat in iunie 2008 ca regreta ca nu mai traieste Nicolae Ceausescu pentru a face dreptate in cazul caselor construite pentru sinistratii dintr-un sat gorjean afectat de alunecari de teren, in 2006. "

| Elvina a răspuns (pentru Arthur):

Bine ca stii ce a spus fiecare. Cred ca iti place mult politica, o divinizezi.

| Arthur a răspuns (pentru Elvina):

Da Elvina, pentru că dacă nu m-ar interesa propriul viitor şi al eventualilor viitorii mei copii, dacă nu m-ar interesa în ce ţară trăiesc nu m-ar interesa nici politica. Nu vreau să trăiesc în voia valurilor sau privind la ce se întâmplă ca o maimuţă din copacii de la marginea drumului.

| Hombre a răspuns (pentru Elvina):

Si Basescu a fost comunist, nici nimeni nu ajungea comandant de nava daca nu era membru al PCR, ba mai mult a fost si securist, cum se explica ca dosarul lui nu exista in arhive. Deci nu baga in seama rahaturile scrise de basistul Arthur pe care il rog de mult sa intre in polemici cu mine si lasul fuge, mi-a dat ignore mie si la toţi cei care discuta in contradictoriu cu el, este cel mai laş user de pe site.

| Elvina a răspuns (pentru Arthur):

Tu crezi ca daca ii divinizezi pe aia se intampla ceva? Mai bine muta-te. Aici nu se mai poate locui> fara spitale, scoli.

| Arthur a răspuns (pentru Elvina):

Eu am mari îndoieli în legătură cu logica ta : Întrebarea e pusă la categoria legislaţie - politic social, dacă nu ai treabă şi nu cunoşti de ce te bagi?
Doar aşa ca să te afli în treabă? Am observat că ai o problemă cu " divinizatul " pe care îl foloseşti oriunde şi oricum : " Bine ca stii ce a spus fiecare. Cred ca iti place mult politica, o divinizezi. "
" Tu crezi ca daca ii divinizezi pe aia se intampla ceva? Mai bine muta-te. Aici nu se mai poate locui> fara spitale, scoli. "
Eu dacă sunt habarnist la o problemă, măcar tac din gură. Tocmai noua ministră a învăţământului de la USL a spus că trebuie desfinţate licee, iar tu îi dai cu şcolile ca baba aia care ascultă dar nu aude. Trezeşte!

| irbis a răspuns:

Viitorul romaniei depinde de romani, de alegerile pe care le fac oamenii. Sistemul a fost dintotdeauna corupt. Asteptatul nu va rezolva nimic, si nici sa te plangi de cat de prost e guvernul sau sa fii ingrijorat de viitor. Viitorul depinde de oameni.
Asta este alegerea mea: http://www.facebook.com/......3416481242
(e in engleza, asa ca daca nu intelegi, spune-mi si-ti traduc)

| torsi a răspuns:

Vrei sa stii ce cred eu? ca ne prostim pe zi ce trece straight face

| AdamLevine a răspuns:

Regimul politic nu cred ca, daca te referi la o drama gen sa ne intoarcem inapoi unde eram, pana la urma suntem in secolul XXI, si daca ar pica presedintele mai ales pentru ca el tot a incercat sa protejeze institutiile statului in asa fel sa nu se privatizeze, ce-a ce ar fi o alta lovitura pentru noi ca cetateni, parerea mea este ca Presedintele trebuie sustinut acumbig grin

| anonim0007 a răspuns:

Au vazut ca suntem niste panarame si de-aia vrea sa ne zboare din U.E..intr-un fel au dreptate.Ce sa faca Romania cu o MARIONETA ca Antonescu