| me1oo a întrebat:

Ce credeti : este justificat ca statul sa aiba grija de saracii lui?

Răspuns Câştigător
| Johndoe2023 a răspuns:

Pai cine zice sa le dea statul bani saracilor? sa le dea de munca.
locuri de munca platite normal pe masura preturilor alimentelor, chiriei si utilitatilor.
cersetoria nu trebuie incurajata. tu confunzi saracii cu cersetorii cred.
iti dau un exemplu din alt stat in afara de Romania
statul acolo are grija de saracii lui si anume

nu ai un loc de munca, esti rezident sau cetatean al statului respectiv
te ajuta, iti da ajutor social sau somaj in functie de caz.
apoi, daca vrei sa iti pastrezi somajul sau socialul esti obligat sa te duci sa faci cursuri de formare profesionala (domeniu la alegerea ta dintr-o oarecare lista ) si dupa terminarea cursurilor iti gasesc ei un loc de munca.

in Romania nu este asa. in Romania iti ia si pielea de pe tine, cand vede ca esti atat de jos incat nu te mai poti ridica, iti mai baga inca 2 taxe sa iti ia tot si apoi te lasa pur si simplu pe strada.

in Romania este si va fi saracie tocmai din cauza statului care fura. un angajat in Romania castiga 200 euro lunar din care chiria este de 150 euro si utilitatile 75
preturile la mancare in Romania sun la fel sau mai scumpe decat preturile la mancare in occident.
in Romania cand cineva decade, statul nu face nimic pentru reintegrarea lui in societate.
si atunci revenim la principala intrebare. daca statul nu imi ofera nimic, eu de ce as oferi ceva statului?

6 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Da,in raport jumate jumate, deoarece multi sunt asa de indiferenti incat nu accepta sa munceasca traind de pe spatea statului, sin in plus tot statuul ne saracestestraight face

| Johndoe2023 a răspuns:

Pai nu statul a saracit lumea?
pui niste intrebari evidente
intreaba asa " de ce statul NU are grija de oamenii pe care i-a saracit"

| me1oo explică (pentru Johndoe2023):

Acum sa fim realisti, statul evident fura de la oameni, dar de ce totusi unii o duc bine? eu as avea nevoie de niste argumente de ce ar trebui statul sa se ocupe de saracii lui

| Johndoe2023 a răspuns (pentru me1oo):

Cine face evaziune o duce bine este normal laughing

statul trebuie sa se ocupe de saracii lui tocmai pentru ca sunt cetateni ai acelui stat.
cum cetatenii statului au obligatii fata de stat este normal ca si statul sa aiba obligatii fata de cetateni ( sa ii apere, sa le ofere sprijin) chiar daca acuma acei oameni sunt saraci, ei candva au cotizat la stat, au platit taxe, impozite, s.a.m.d.

deci nu este justificat ci este obligatoriu

| me1oo explică (pentru Johndoe2023):

Dar dupa nu apare fenomenul foarte des intalnit si anume : lenevia? noi ii ajutam pe cei saraci le dam cate un leu, asta nu inseamna ca ii incurajam sa nu lucreze?

| me1oo explică (pentru Johndoe2023):

Nu confund saracii cu cersetorii, dar din cate observ saracii chiar spre cersit se indreapta. Multumesc pentru raspunsul detaliat, m-ai luminathappy

| Johndoe2023 a răspuns (pentru me1oo):

Pai cine zice sa le dea statul bani saracilor? sa le dea de munca.
locuri de munca platite normal pe masura preturilor alimentelor, chiriei si utilitatilor.
cersetoria nu trebuie incurajata. tu confunzi saracii cu cersetorii cred.
iti dau un exemplu din alt stat in afara de Romania
statul acolo are grija de saracii lui si anume

nu ai un loc de munca, esti rezident sau cetatean al statului respectiv
te ajuta, iti da ajutor social sau somaj in functie de caz.
apoi, daca vrei sa iti pastrezi somajul sau socialul esti obligat sa te duci sa faci cursuri de formare profesionala (domeniu la alegerea ta dintr-o oarecare lista ) si dupa terminarea cursurilor iti gasesc ei un loc de munca.

in Romania nu este asa. in Romania iti ia si pielea de pe tine, cand vede ca esti atat de jos incat nu te mai poti ridica, iti mai baga inca 2 taxe sa iti ia tot si apoi te lasa pur si simplu pe strada.

in Romania este si va fi saracie tocmai din cauza statului care fura. un angajat in Romania castiga 200 euro lunar din care chiria este de 150 euro si utilitatile 75
preturile la mancare in Romania sun la fel sau mai scumpe decat preturile la mancare in occident.
in Romania cand cineva decade, statul nu face nimic pentru reintegrarea lui in societate.
si atunci revenim la principala intrebare. daca statul nu imi ofera nimic, eu de ce as oferi ceva statului?