| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti: in viitor va creste sau va scade pretul imobilelor?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Îmi place optimismul unora dintre comentatori. Din păcate însă optimismul lor nu este fundamentat în realitate.

Economia europeană continuă să meargă prost. Recesiunile se succed mai ceva ca moleculele de oxigen.
Economia americană, de care depinde enorm economia europeană, continuă să gâfâie grav și se va întoarce curând în recesiune. Iar administrația Obama o „ajută" să pice mai repede.

Pe lângă aceste aspecte, în România nu se mai produce aproape nimic iar economia României este eminamente pe butuci. Pe cale de consecință, creșterea economică a României e inexistentă. Fără creștere economică - e de-a dreptul visător să te-aștepți să mai crească prețul imobilelor sau ca piața imobiliară să treacă prin vreun revirenment prea curând.

Bula imobiliară de la noi a fost integral bazată pe credit. Bula s-a spart - așa că acele vremuri s-au dus și nu vor mai veni prea curând.

Pe scurt: În cel mai fericit caz, prețul imobilelor va rămâne constant în următorii 4-5 ani. Asta e varianta optimistă!
Varianta mai probabilă este că vor continua să scadă ușor prețurile. Și nu doar la noi - peste tot în Europa.

Gândește-te și tu logic: Este Bucureștiul comparabil cu Berlinul? Realist vorbind, nu este.
Și totuși, prețul pe metru pătrat al unei locuințe în București este comparabil cu cel din Berlin.
Având în vedere că Bucureștiul nu-i Berlinul - e absolut logic să te-aștepți ca prețurile din București să continue să scadă.

Nu mai zic că în Craiova o garsonieră la periferie costă 35 de mii de euro - în vreme ce un apartament decent în zona centrală în Budapesta costă 38 de mii de euro. Este Craiova comparabil ca oraș cu Budapesta? Nici pe departe!

Pe scurt: Așteaptă-te la noi scăderi. Nu există fundament economic pentru a te aștepta la noi creșteri.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca va incepe sa creasca pretul, sper ca iesim din criza si ne indreptam spre o situatie ceva mai buna.

| antimulte a răspuns:

Va creste pe masura ce incepe lumea sa iese din criza, nu vorbesc doar de romani, lumea in general. Daca se iese din recesiune, va creste puterea de cumparare si nu se poate sa nu se scumpeasca si imobilele in urma acestui lucru.

| SLS a răspuns:

Cred ca va creste fiindca din ce in ce, oamenii vor tot mai multi si mai multi bani.