| justwiner a întrebat:

Care este formula pentru procente?
Pretul unui obiect creste apoi scade, este vreo formula?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca te referi la formule matematice, atunci se poate aplica una din aceste reguli:
1. Fractiile
20% din 1000 va putea fi scris 20/100 x 1000 (20 supra 100, ori 1000
Si faci calculele.

2. Regula de trei simpla
Daca 1000 reprezinta 100%
a reprezinta 20%
Si se inmultesc termenii pe diagonala, obtinand o egalitate.
1000 x 20 = a x 100
Si faci calculul si in acest caz, pentru a afla termenul necunoscut.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Legea pietii. La inceput este cerut, nu se gaseste si creste pretul. Apoi este prea multa productie si scade pretul. La multe produse (mai ales in domeniul IT) le creste pretul si cand nu se mai fabrica pentru ca inca sunt cautate. Apoi vine iarasi o vreme cand nici dracu' nu le mai cauta si scad la preturi derizorii.