Întrebare recomandată | Maddy_9902 a întrebat:

Ce demersuri ar trebui sa fac in cazul in care am implinit 18 ani pentru ca tatal meu sa imi plateasca in continuare pensia alimentara( mentionez ca imi voi continua studiile si dupa promovarea bacalaureatului)? Ce (cât) anume ar trebui sa cer din salariul lui, care este minimul pe economie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa ceri o anumita suma dar o sa-ti dea maximum 1/6 din venitul net (nu din salariul de incadrare).
Iti dau un exemplu (nu-i tocmai exact calculat): sa spunem ca tatal tau are salariul de incadrare de 700 lei/luna, va avea salariul net cca 600 lei. Pentru doi copii poate fi obligat la 1/3, respectiv 200 lei si tu vei primi 100 lei/luna.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca o rezolvare amiabila cu tatal tau. Daca nu se poate asa trebuie sa depui o cerere la judecatorie, in care sa ceri obligarea lui la plata intretinerii pana ce termini studiile. Se va acorda pe aceasta perioada sau cel mult pana implinesti 26 de ani (daca ai studia si dupa aceasta varsta).
Daca numai pe tine te are in intretinere indemnizatia poate fi cel mult 1/4 din venitul net.
In acest sens sunt prevederile Codului civil, citez:
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
(1) Tatãl şi mama sunt obligaţi, în solidar, sã dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învãţãtura şi pregãtirea sa profesionalã.
(2) Dacã minorul are un venit propriu care nu este îndestulãtor, pãrinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregãtirea sa profesionalã.
(3) Pãrinţii sunt obligaţi sã îl întreţinã pe copilul devenit major, dacã se aflã în continuarea studiilor, pânã la terminarea acestora, dar fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalitãţile executãrii, precum şi contribuţia fiecãruia dintre pãrinţi se stabilesc de instanţa de tutelã pe baza raportului de anchetã psihosocialã.
ART.529.Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datoratã potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmeazã a o plãti.
(2) Când întreţinerea este datoratã de pãrinte, ea se stabileşte pânã la o pãtrime din venitul sãu lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumãtate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreunã cu întreţinerea datoratã altor persoane, potrivit legii, nu poate depãşi jumãtate din venitul net lunar al celui obligat."

| Maddy_9902 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru informatie, dar as vrea sa mai adaug faptul ca mai am o sora minora.In cazul acesta mie cat imi revine din venitul lui?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Maddy_9902):

Daca sunt 2 copii minori atunci ambii primesc pana la 1/3 din venitul net, deci fiecare pana la 1/6 din venitul net (cca 16, 6%).

| Maddy_9902 explică (pentru Ioandelasal):

Dar in cazul meu suntem 2 copii dintre care unul minor si unul major(care isi continua studiile). Tocmai aici e problema pentru ca am inteles ca eu, fiind majora, trebuie sa il dau eu in judecata pe tatal meu(pentru ca nu se poate vorbi de intelegere in acest caz) separat fata de sora mea si nu stiu ce ar trebui sa cer eu: un anumit procent din salariul lui sau...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Maddy_9902):

Poti sa ceri o anumita suma dar o sa-ti dea maximum 1/6 din venitul net (nu din salariul de incadrare).
Iti dau un exemplu (nu-i tocmai exact calculat): sa spunem ca tatal tau are salariul de incadrare de 700 lei/luna, va avea salariul net cca 600 lei. Pentru doi copii poate fi obligat la 1/3, respectiv 200 lei si tu vei primi 100 lei/luna.

| doc69 a răspuns:

Este de ajuns ca sa discuti cu el sa te sprijine. daca nu vrea atunci te adresezi instantei pentru reacalcularea si actualizarea cuantumului daca este cazul pe baza venitruilor actuale.nu ceri tu stabileste instanta cuantumul