| anonim_4396 a întrebat:

Ce e poate intampla daca modifici in photoshop o factura de la western union si minti pe cineva ca ai trimis bani pe numele lui?
respectivul poate depune plangere?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate depune plangere si este aproape sigur ca o sa o faca, ai savarsi, dintr-un foc, 2 infractiuni, respectiv fals si uz de fals.

| Alexandru_Matei_1998 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Respectiva factura e una luata de pe internet...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandru_Matei_1998):

Indiferent de unde e luata daca o falsifici si o folosesti ai savarsit infractiunile respective.

| doctorandus a răspuns:

Depinde daca te crede, daca iti trimite in schimb bani sau alte foloase, etc. Ar fi cel putin tentativa de escrocherie, plus ce a zis Ioandelasal. Poate ai noroc ca escrocheriile nu sunt de obicei investigate decat daca se strang cateva zeci de plangeri penale pentru acelasi escroc.

| minrest a răspuns:

Poate, normal, daca ii aduci un prejudiciu. Este mai grav decat un simplu furt, caci e realizat prin fals.

| daassh a răspuns:

Este frauda, si se pedepseste cu inchisoare, asa ca grija mare ce si cum faci, parerea mea, mai bine nu!

| SimoonaD a răspuns:

Ideea este ca inseli omul, nu de unde ai luat factura... laughing