| Sergiu2k12 a întrebat:

Ce este dosarul penal?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Se deschide dosar penal unei persoane in momentul in care a savarsit o fapta prevazuta ca infractiune in legea penala. nu se face dosar penal pentru o fapta contraventionala (de exemplu ca ai primit amenda pentru ca ai parcat de-aiurea)

5 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Deschiderea unui dosar penal reprezinta inceperea urmaririi penale a unui individ acuzat ca ar fi savarsit o infractiune care contravine codului penal.

Infractiunea nu e acelasi lucru cu contraventia.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Un dosar penal reprezinta practic intregi etape de cercetari atunci cand se savarseste o fapta prevazuta de legea penala(fie ea codul penal sau o lege speciala), care poate avea ca finalitate urmarirea penala a infractorului(care devine astfel din faptuitor invinuit) si apoi trimiterea lui in judecata, cand devine din invinuit inculpat, iar apoi condamnarea acestuia, daca este vinovat. Persoanelor li se deschide dosar penal doar daca au savarsit infractiuni.

| Cioflica_Laurentiu_1950 a răspuns:

Dosarul penal este daca ai acidenta pe cineva daca ai furat daca ai batut pe cineva grav ect big grin

| Venczel_Petrica_1974 a răspuns:

Nu stiu dar vrea sa aflu si eu findca fica mea are 9 ani si a fost batuta de doi golani si vrea sa-i coste si nu stiu procedeurile si cat ar trebui sa le cer va rog sa ma ajutati findca vreau sa sufere cat am suferit ca parinte