| ElectroFlash a întrebat:

Dosarul penal afectează cu ceva daca pe viitor vrei sa te angajezi sau ceva de genul?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptul ca ai avut un dosar penal nu afecteaza prea mult, depinde si de angajator.
In schimb afecteaza faptul ca ai fost condamnat penal, condamnarea este inscrisa in cazierul judiciar si in multe profesii si functii este o conditie obligatorie sa ai cazierul curat.

| Mclaren12 a răspuns:

Cred ca depinde de angajator daca va tine cont sau nu. Oricum infractiunea este trecuta si in baza de date cel mai probabil si angajatorul poate vedea asta cand o sa ceara CNP-ul.

| alexwahl a răspuns:

Da.E greu sa lucrezi la gradinita sau in securitate, cu un dosar penal in spate.

| xSega a răspuns:

Da afectează

| ElectroFlash explică (pentru xSega):

Cum anume?

| FulgerInfinite a răspuns (pentru ElectroFlash):

Te afecteaza daca vrei sa te angajezi de exemplu la politie sau in medicina!

| KanameKuran a răspuns:

Sa zicem ca ai cateva sute de kilograme de aur si vrei sa le muti dintr-un oras in altul. Nu poti sa muti de unul singur, mai ai nevoie de cineva care sa te ajute. Niciunul din prietenii tai nu pot fiindca sunt ocupati sau nu au permis. Pe cine angajezi, pe ala care are dosar penal fiindca a furat/omorat/etc sau pe ala care e curat?

| Sociopatul a răspuns:

Afecteaza, dar probabil ca angajatorii vor fi intelegatori. Mai ales daca sunt gainarii d-astea gen bataie, violenta domestica, astea se inteleg in general. In functie cat de grava e fapta atat si agraveaza

| JJONY a răspuns:

Da afecteaza